آیا برای نصب SSL روی سایت به IP اختصاصی نیاز است؟

آیا برای نصب SSL روی سایت به IP اختصاصی نیاز است

یکی از سوالاتی که وبمسترها ممکن است با آن مواجه شوند این است که آیا برای نصب یک گواهینامه SSL معتبر نیاز است تا هاست ما مجهز به IP اختصاصی باشد؟ در نظر داشته باشید که هر سایت و یا سامانهٔ اینترنتی باید یک نشانی اینترنتی یا همان IP داشته باشد تا افرادی که روی شبکهٔ هستند بتوانند محتویات آن سایت را ببینند. در اوایل عمر اینترنتی این طور بود که هر سایت می‌بایستی یک آی پی منحصر به فرد داشته باشد، که بعدها به علت محدودیت‌هایی که در تعداد IP های اینترنتی به وجود آمد، وب سرورها طوری برنامه نویسی شدند که بتوانند با یک IP چندین سایت را میزبانی کنند که به این قابلیت Virtual Host گفته می‌شود.

در این دوران، سایت‌هایی که می‌خواستند گواهینامه SSL روی سایت خود نصب کنند، باز هم می‌بایستی درخواست سفارش یک IP اختصاصی می‌دادند تا SSL بتواند روی سایت آنها نصب شود. خوب این محدودیت چندان برای سایت‌های معمولی جذاب نبود. اما بعد از مدتی، با ظهور فناوری SNI روی وب سرور، یک گام مهم دیگر برای بالا بردن امنیت سایت‌های اینترنتی با استفاده از SSL برداشته شد که در این حالت دیگر لازم نبود هر سایت یک IP اختصاصی برای خودش داشته باشد.

خوشبختانه ما در این دوران زندگی می‌کنیم که دیگر نیازی نیست برای نصب گواهینامهٔ SSL روی دامنهٔ سایت‌مان که آن را با https باز می‌کند، آی‌پی اختصاصی خریداری کنیم. خیلی راحت اول باید بررسی کنیم که آیا هاست یا فضای میزبانی ما از فناوری SNI پشتیبانی می‌کند یا خیر. اگر پشتیبانی کرد، خیلی راحت با استفاده از ابزارهای موجود در کنترل پنل فضای میزبانی، می‌توانیم گواهینامه SSL خود را نصب کنیم.

البته در بیشتر هاست‌ها، از قبل یک نمونه SSL رایگان از نوع Lets Encrypt که به صورت سه ماه خودکار تمدید می‌شود، روی دامنهٔ سایت شما نصب می‌شود. هاست‌های وبنولوگ همگی این SSL رایگان معتبر را دارند. فقط کافی است دامنه سایت خود را با https:// به جای http:// باز کنید و قفل امن را کنار نشانی سایت خود در نوار نشانی ببینید. علاوه بر آن در داخل کنترل پنل هم قابلیت‌هایی برای بررسی این موضوع وجود دارد. فقط فراموش نکنید که ارجاع بازدید کنندگان از http به https را حتما انجام دهید.

پس با فناوری SNI یا Server Name Indicator حتی اگر یک گواهینامه SSL شرکتی هم خریداری کرده باشید، خیلی راحت روی یک هاست با IP اشتراکی هم می‌توانید آن را نصب کنید و نگرانی‌ای از این بابت نیست.

می 9, 2022 Webnolog بدون دیدگاه

0 دیدگاه

دیدگاه تان را ارسال کنید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد!