نکات مهمی که باید قبل از آپدیت WHMCS بدانید

WHMCS

برای آپدیت یا به روز رسانی WHMCS می‌توانید به دو روش دستی و خودکار اقدام کنید. در هر دو روش باید به نکات مهمی توجه کنید که در کمترین حالت آن جلوی هدر رفتن زمان شما را می‌گیرد. یا در بهترین حالت آن جلوی از دست دادن اطلاعات روی سایت‌تان را می‌گیرد. پس هیچ وقت عجله نکنید و سعی کنید با آمادگی کامل دست به انجام به روز رسانی WHMCS بزنید.

در نظر گرفتن پیش نیازهای نرم افزاری WHMCS

اولین کاری که باید انجام دهید این است که ببینید نسخهٔ جدید WHMCS که قصد نصب کردن آن روی هاست‌تان را دارید، آیا پیش نیازهایش روی هاست شما وجود دارد یا خیر. مثلاً ممکن است نسخهٔ جدید WHMCS از نسخه‌های قدیمی PHP پشتیبانی نکند و از آن جایی که ممکن است هاست شما دارای نسخهٔ جدیدتر PHP نباشد، با مشکل مواجه گردید. در این حالت یا باید فعلا دست نگه دارید و از همان نسخهٔ قدیمی‌تر WHMCS استفاده کنید. یا هاست خود را تغییر یا ارتقاء دهید.

در وبنولوگ شما می‌توانید همیشه از آخرین نسخهٔ PHP و دیگر نرم افزارهای مورد نیاز برای راه‌اندازی سایت روی هاست خود استفاده کنید. برای این منظور از طریق سی پنل باید به صفحهٔ PHP Selector مراجعه نمایید و تنظیمات لازم را انجام دهید.

در سایت whmcs.com بخشی با نام System Requirements وجود دارد که در آنجا تمامی پیش نیازهای لازم گردآوری شده است. برخی از آنها ضروری است که بدون آنها سیستم کار نخواهد کرد. برخی دیگر پیشنهادی است که در ستون Recommended جدول آورده شدند. ولی در ستون Minimum حداقل‌ها ذکر شده که از آن کمتر امکان نصب یا ‌آپدیت WHMCS وجود ندارد.

البته در این صفحه پیش نیازها مربوط به نسخه‌های WHMCS 8.0 است. برای نسخه‌های قدیمی‌تر باید به پیش نیازهای WHMCS 7.5 – 7.10 مراجعه کنید که لینک آن در بالای همان صفحه هست.

تهیهٔ نسخهٔ پشتیبان از سایت را فراموش نکنید!

سایت شما معمولا از دو جزء کلی تشکیل شده است. یکی فایل‌های روی هاست و دیگری دیتابیس سایت. از دیتابیس سایت که به دو روش،‌ یکی از داخل خود بخش مدیریت WHMCS و دیگری از طریق کنترل پنل می‌توانید بکاپ بگیرید.

از فایل های سایت هم که به هر طریقی که صلاح می‌دانید می‌توانید پشتیبان تهیه نمایید. البته بهتر است قبل از تهیهٔ نسخهٔ پشتیبان فایل های را به صورت فشرده در آورید. یک روش دیگری هم برای گرفتن بکاپ وجود دارد که آن هم تهیه بکاپ کامل یا فول بکاپ است. به دلیل اینکه فول بکاپ روی خود هاست ذخیره می‌شود، برای تهیهٔ آن حتما به فضای خالی هاست خود توجه کنید. که هاست شما با مشکل مواجه نشود.

اما به طور کلی اطلاعات موجود در دیتابیس مهم‌تر است. پس اگر از فایل‌های سایت بکاپ نگرفتید، حتما از پایگاه داده یا دیتابیس پشتیبان تهیه کنید. این مهم‌تر است. اگر عملیات ارتقاء WHMCS با مشکل مواجه شد، شما می‌توانید تمامی مراحل را به عقب برگردانید. پس بسیار مهم است که حتما بکاپ بگیرید.

به سازگاری ماژول ها حتما توجه داشته باشید

این اتفاق بسیار رخ می‌دهد که شما عملیات به روز رسانی WHMCS را با موفقیت به انجام می‌رسانید، اما وقتی که قصد ورود به ناحیه مدیریت سایت را دارید با خطاهای عجیب و غریبی مواجه می‌شوید! دلیل اصلی بروز چنین مشکلی، سازگار نبودن یکی یا چند تا از ماژول‌هایی است که روی WHMCS خود از قبل نصب کردید.

ماژول‌ها هم باید حتما مثل خود WHMCS به روز رسانی شوند. معمولاً در صفحهٔ دانلود یا دریافت هر ماژول در سایت‌های اینترنتی، به پیش نیازهای آن اشاره‌ای می‌کند. مثلا به شما خواهد گفت که حداکثر تا چه نسخه‌ای از WHMCS می‌توانید این ماژول را نصب کنید. حتما به این نکته توجه داشته باشید و اگر نسخهٔ جدیدی آمده است آن را نصب کنید. نصب کردن آن هم ساده است. فقط کافی است تا فایل‌های جدید را روی فایل‌های قدیمی بریزید.

علاوه بر آن از آنجایی که تقریباً تمامی فایل‌های WHMCS و ماژول‌های آن به صورت کد شده هستند، دقت داشته باشید که نسخهٔ ioncube ای که روی سرور (هاست) شما نصب است، با نسخه‌ای که اسکریپت مورد نظر به آن نیاز دارد تطابق داشته باشد. با فعال کردن حالت نمایش خطا در WHMCS، می‌توانید تا حدی راهنمایی خوبی دریافت کنید و به سرنخ‌هایی برسید.

توجه به تنظیمات سفارشی سایت

اگر تنظیماتی را به صورت سفارشی سازی شده روی سایت خود انجام دادید، مثل تغییر پوشهٔ admin ، حتما آنها را در نظر بگیرید و مجدد چک کنید. ممکن است نیاز باشد تا اصلاحیه‌هایی را روی آنها انجام دهید.

پس از اینکه کار ارتقاء WHMCS را انجام دادید، حتما وارد مدیریت سایت و صفحهٔ System Health Status شده و اگر خطایی یا هشداری وجود داشت حتما آن را بررسی و رفع کنید. معمولا خطاهای بخش Needing Attention مهم هستند. که مواردی مثل نسخهٔ قدیمی PHP که با عنوان PHP Version درج می‌شود، ممکن است در این بخش ظاهر گردد. معمولا اگر به این نکات توجه کنید، شما آپدیت WHMCS لذت بخشی را تجربه خواهید کرد.

جولای 20, 2023 Webnolog بدون دیدگاه

0 دیدگاه

دیدگاه تان را ارسال کنید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد!