چطور با Jet Backup فقط از پایگاه های داده به صورت دوره ای بکاپ بگیریم؟

موضوعی که ممکن است برای خیلی از کسانی که لایسنس جت بکاپ تهیه کردند و این سرویس را روی سرور خود نصب کردند، مهم باشد این است که آیا با جت بکاپ می‌توان به صورت مجزا از محتویات اکانت ها بکاپ تهیه کرد؟ مثلا فقط از دیتابیس ها و یا فقط از فایل ها و یا حتی فقط از تنظیمات پنل (مثل سی پنل یا دایرکت ادمین) بکاپ گرفت و بقیه موارد در بکاپ ها آورده نشوند. جواب این پرسش مثبت است و انجام آن در Jet Backup بسیار ساده است. فقط کافی است در زمانی که قصد ایجاد یک Backup Job دارید، از بخش Backup Contains مشخص کنید که از چه اجزایی بکاپ تهیه گردد.

این آموزش مختص مدیران سروری است که Jet Backup روی سرورشان نصب شده است. در صورتی که فقط یک اکانت سی پنل داشته باشید، به احتمال زیاد شما دسترسی لازم برای تهیهٔ بکاپ جزئی و یا حداقل به صورت زمان بندی شده را ندارید. در این صورت باید از دیگر ابزارها برای انجام این کار استفاده کنید و یا با مدیر سرور خود تماس بگیرید. خیلی از اوقات مدیر سرور تنظیمات تهیهٔ بکاپ خودکار را انجام داده و کاربر نهایی فقط می‌تواند بکاپ‌ها را مشاهده کرده و آنها را دانلود کند. حالا چه به صورت کلی و چه به صورت جزئی.

چطور با جت بکاپ فقط از دیتابیس ها بکاپ تهیه کنیم؟

از مزیت های بارز جت بکاپ این است که به شما امکان تهیهٔ بکاپ به صورت دوره‌ای و خودکار را می‌دهد. روال کاری هم به این صورت است که ابتدا باید یک مسیر برای ذخیرهٔ بکاپ ها تعریف کنید. به این مسیر Destination گفته می‌شود. پس از گروه صفحات جت بکاپ وارد صفحهٔ Destinations شده و یک مسیر که در واقع محلی برای ذخیره شدن بکاپ ها در آنجا است با کلیک روی دکمهٔ Create New Destination بسازید. این مسیر می‌تواند روی همین سرور فعلی شما باشد. هم می‌تواند روی یک سرور دیگر باشد که به روش‌های مختلف بین سرور شما و آن ارتباط برقرار شده است. مثل استفاده از روش‌هایی مثل FTP یا SSH.

حالا به صفحهٔ Backup Jobs آمده و روی دکمهٔ Create New Backup Job کلیک کنید تا بتوانید یک وظیفهٔ ایجاد بکاپ تعریف کنید. تمام گزینه‌ها را باید بررسی و سپس مثل حالت عادی پر کنید. فقط از قسمت Backup Contains باید تیک گزینهٔ Databases را بزنید. با این کار فقط از دیتابیس‌های اکانت‌هایی که انتخاب شدند بکاپ تهیه می‌گردد.

Backup Structure را هم حتما یا Archived یا Compressed را انتخاب کنید. اگر آخری را انتخاب کنید بکاپ ها به صورت فشرده شده ذخیره می‌گردند.

اما اینکه از دیتابیس کدام اکانت‌ها بکاپ تهیه شود، باید از قسمت Account Filters اقدام به انتخاب اکانت‌های مورد نظر نمایید. به صورت پیش فرض تنظیم این قسمت روی Backup all accounts است که از تمامی اکانت‌ها بکاپ تهیه می‌کند. از قسمت Schedules هم که می‌توانید دوره‌های زمانی تهیه بکاپ را مشخص کنید و با اتمام تنظیم گزینه‌های موجود در این بخش، روی Save کلیک کنید و تمام!

از الان به بعد فقط از دیتابیس‌های اکانت‌های روی سرور شما بکاپ تهیه می‌شود و روی مسیر مقصد (Destination) ریخته می‌شود. اگر اطلاعات موجود در پایگاه‌های دادهٔ سایت‌های روی سرور شما مهم هستند، حتما بهتر است که مسیر ذخیره سازی آنها روی یک سرور دیگر باشد.

آگوست 23, 2023 Webnolog بدون دیدگاه

0 دیدگاه

دیدگاه تان را ارسال کنید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد!