نمایندگی هاست چیست ؟

در بازار کسب و کار اصطلاح “نمایندگی” معمولاً یک مفهوم واحدی دارد. نمایندگیِ خودرو، نمایندگی یک کالای مصرفی، نمایندگیِ لوازم خانگی همگی به روشی از فروش اشاره دارد که در اصل پشت سر شما یک شرکت دیگر قرار گرفته است. در بازار هاستینگ هم چنین مفهومی وجود دارد. زمانی که قصد راه اندازی کسب و کار فروش هاست و دامنه در فضای مجازی را دارید و شما قادرید بستۀ نمایندگی هاست از یک شرکت خریداری کنید و اقدام به فروش هاست در قالب سایت و برند خود نمایید. در این حالت هیچ اثری از رد پای شرکت اصلی باقی نمی ماند و شما می توانید تحت برند خود کسب و کارتان را شروع کنید.

ادامه نمایندگی هاست چیست ؟

تیر ۲۷, ۱۳۹۶, منتشر شده در وبلاگ بدون دیدگاه

بررسی آنلاین SSL سایت

اگر به تازگی روی سایت خود SSL نصب کردید که باعث می شود سایت شما با استفاده از پروتکل https باز شود، شاید لازم باشد بررسی های بیشتری انجام دهید تا ببینید که آیا مشکلی در نصب SSL روی سایت شما وجود دارد یا خیر. هاست های cPanel وبنولوگ که شما خریداری می کنید، عمدتاً دارای امکان SSL رایگان هستند که از قبل روی سایت شما فعال است. اگر می خواهید بدانید که آیا این گونه است یا خیر، کافی است سایت را با https باز کنید. ببینید آیا علامت قفل سبز رنگ درون مرورگر شما نمایش داده می شود یا خیر. البته در برخی از مواقع که شما تنظیمات سایت خود را به درستی روی https تنظیم نکرده باشید، با اینکه SSL روی سایت شما فعال است، ولی قفل سبز رنگ نمایش داده نخواهد شد.

سرویسی که ما قصد معرفی آن به شما برای بررسی آنلاین SSL سایت داریم، SSL Checker نام دارد و با وارد شدن به نشانی https://www.sslshopper.com/ssl-checker.html می توانید از این امکان استفاده کنید. در جعبه ای که با نام Server Hostname در وسط صفحه قرار گرفته است کافی است نام دامنه را وارد کنید. پس از آن روی Check SSL کلیک کنید.

نتیجه ای که به ما نشان داده خواهد شد، معتبر بودن یا نبودن SSL به همراه اطلاعات جانبی دیگر مثل نوع وب سرور و آی پی سایت و مدت زمانی است که از اعتبار جواز SSL باقی مانده است. در پایین همین صفحه هم اطلاعات بیشتری راجع به خود جواز SSL و صادر کنندۀ آن به ما نشان داده خواهد شد. شاید پس از نصب SSL و یا برای اطلاع از وضعیت اتصال امن به سایت بهتر باشد از چنین سامانه ای استفاده کنیم. در آموزش های دیگر راجع به نصب SSL روی سایت و همچننین استفاده از SS رایگان توضیحات و آموزش های کامل خدمت شما ارائه شده است.

اردیبهشت ۱۴, ۱۳۹۶, منتشر شده در وبلاگ بدون دیدگاه

علت ساسپند شدن سایت

یک سایت روی یک فضای میزبانی قرار گرفته است که این فضا قسمتی از یک رایانه به نام سرور است. سایت باید قادر باشد تا از منابع سخت افزاری و همچنین نرم افزاری سرور استفاده کند. اما این استفاده کردن نباید از یک حد متعارفی بیشتر گردد. زمانی که از این حد تعیین شده بیشتر گردد، سایت به حالت تعلیق در خواهد آمد که این کار می تواند به صورت خودکار انجام گردد، یا کارمندان شرکت هاستینگ این کار را انجام دهند که به سرور و دیگر سایت های روی آن صدمه ای وارد نشود. پس همین الان به راحتی می توانید بفهمید که علت ساسپند شدن سایت چه می تواند باشد.

ساسپند شدن همان معلق شدن سایت یا به حالت تعلیق درآوردن آن است. به طور عینی اگر میزان پهنای باند سایت شما بیشتر از حدی باشد که به شما اجازۀ استفاده از آن داده شده است، یا میزان بازدیدهای همزمان بیشتر از حد مورد نظر باشد، یا به نوعی از منابع اختصاص داده شده به شما بیشتر استفاده کنید، سایت شما حتماً ساسپند خواهد شد.

شما برای اینکه علت ساسپند شدن سایت خود را بدانید، باید ببینید که سایت شما آیا افزایش بازدید داشته است؟ آیا از نظر نرم افزاری مشکلی داشته که باعث شده فشار اضافی روی سرور آورده شود؟ با ساسپند شدن یا معلق شدن سایت شما روی فضای میزبانی، شما حتی امکان ورود به فضای میزبانیِ خود را هم ندارید. پس در اینجا باید با پشتیبانی تماس گرفته و دلیل را جویا شوید و راه کار بخواهید.

اما همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. با رصد کردن آمار و ارقام سایت، به راحتی می توانید بفهمید که آیا هاست شما نیاز به ارتقا دارد؟ آیا باید فضای میزبانیِ خود را عوض کنید؟ آیا باید دستی به سر و روی کدهای سایت خود بکشید؟ امکانات و نرم افزارهای متعددی هم در کنار کنترل پنل فضای میزبانی به شما داده خواهد شد که به واسطۀ آنها این آمار و ارقام به راحتی قابل استخراج است.

به عنوان مثال در کنترل پنل cPanel بخشی با عنوان Bandwidth وجود دارد که پهنای باند مصرفی سایت شما را نشان می دهد. کاملاً مشهود است که اگر سایت شما بازدیدش افزایش پیدا کند، نمودار موجود در این قسمت به شما این اخطار را می دهد که باید به فکر بهینه کردن سایت خود باشید.

به هر حال دلیل اصلی ساسپند شدن هاست استفاده از منابع بیشتر از حدی است که به بستۀ میزبانیِ شما اخصاص داده شده است. در پاره ای از مواقع هم ممکن است سایت شما هک شود، که مدیر یا کارمندان سرور برای جلوگیری از آسیب های بیشتر سایت شما را معلق می کنند. در این مورد هم شما باید امنیت سایت شما را تا جای امکان بالا ببرید.

اردیبهشت ۱۴, ۱۳۹۶, منتشر شده در وبلاگ بدون دیدگاه

ساسپند شدن سایت یعنی چه؟

سایت شما روی یک رایانه ای به نام سرور (Server) می باشد. این سرور دارای منابع خاصی است که اگر سایت شما بیش از مقدار تعیین شده از منابع آن سرور استفاده کند، امکان تعلیق شدن آن وجود دارد. یک معادل دیگر هم برای اصطلاح تعلیق وجود دارد که همان ساسپند شدن است. ساسپند از کلمۀ Suspend گرفته شده است و به وضعیتی از یک سایت گفته می شود که نمی تواند به بازدید کنندگان و حتی صاحبش خدمات ارائه کند. در این حالت باید با پشتیبانی هاستینگ تماس گرفته تا ببیند چطور باید مشکل را برطرف نماید.

مدیر یک سایت زمانی که قصد راه اندازی سایت اینترنتی خود را دارد، معمولاً به سراغ هاست های اشتراکی رفته و اقدام به خرید یکی از بسته های فضای میزبانی می کند. این بسته های فضای میزبانی شامل میزان خاصی منابع است. به عنوان مثال حجم فضای میزبانی یا پهنای باند که جزئی از مشخصات هر هاستی است که خریداری می شود، خط قرمزهایی است که اگر یک سایت از آنها تخطی کند حتماً سایت ساسپند خواهد شد و تا رفع ایراد به همین صورت معلق باقی خواهد ماند.

همین جا جالب است بدانید که با تعلیق شدن سایت، ضربۀ بسیار زیادی به سایت مورد نظر خواهد خورد. چرا که با این اتفاق حتماً چند ساعت یا حتی چند روز سایت از دسترس خارج می گردد! خب یک سایت زمانی از منابع از حد انتظار بیشتر استفاده می کند که بازدیدش افزایش پیدا کند. با تعلیق شدن دوباره شدیداً بازدید سایت افت می کند و اینجاست که ضرر ساسپند شدن سایت را با گوشت و پوست خود لمس می کند.

پس وظیفۀ شما به عنوان مدیر یک سایت موفق این است که همیشه آینده را پیش بینی کند. این آینده می تواند یک هفتۀ بعد باشد یا می تواند یک سال بعد باشد. باید بدانید حدوداً چه میزان منابع طی دوره های زمانی آتی نیاز دارید. که قبل از ساسپند شدن سایت منابع را افزایش داده (ارتقا دهید) یا فضای میزبانیِ خود را تعویض نمایید. اینها جزء وظایف مهم یک مدیر سایت است و مطمئن باشید که اگر یک سایت درآمد زا دارید، با زمان گذاشتن روی آن برای این موارد امنیت درآمدزایی خودتان را بالا بردید. پس به نکات گفته شده دقت داشته باشید.

ساسپند شدن سایت می تواند به صورت خودکار با استفاده از نرم افزار مدیریت هاست انجام گیرد که در بیشتر مواقع این گونه است. یا می تواند به صورت دستی بعد از رصد کارمندان شرکت هاستینگ صورت گیرد. در هر صورت قبل از اینکه این اتفاق برای سایت شما رخ دهد، به شما پیشنهاد می کنیم حتماً از این فاجعه جلوگیری کنید. ابزارهای آمارگیر سایت و همچنین کنترل پنل سایت شما این دید را نسبت به آیندۀ سایت به شما خواهند داد.

اردیبهشت ۱۳, ۱۳۹۶, منتشر شده در وبلاگ بدون دیدگاه

مسدود شدن هاست با ارسال هرزنامه

مسدود شدن یا همان ساسپند شدن هاست یکی از مشکلاتی است که ممکن است مدیرهای سایت ها با آن مواجه شوند. این مشکل زمانی پی می‌آید که مدیر سایت از قوانین شرکت هاستینگ تخطی کند. البته این به این معنا نیست که مدیر سایت به طور عمدی اقدام به انجام کاری کند که کارمندان شرکت فضای میزبانیِ او را مسدود کند. بلکه در شرایطی که مدیریت سایت به صورت کلی یا جزئی به دست شخص دیگری بیافتد، آن شخص می تواند عامل اصلیِ مسدود شدن هاستِ سایت باشد.

یکی از محدودیت هایی که ار فضای میزبانی می تواند داشته باشید، در ارسال ایمیل به دیگران است. می دانیم که با خرید یک فضای میزبانی می توانیم چندین صندوق ایمیل مرتبط با دامنه های خود داشته باشیم. از هر حساب قادریم ایمیل هایی را برای اشخاص مختلف ارسال کنیم. حتی نرم افزارها یا اسکریپتی که روی سایت نصب می کنیم، می تواند دارای قابلیت ارسال ایمیل باشد که این خود می تواند به صورت انبوه یا تکی باشد.

از آنجایی که هاست اشتراکی برای ارسال ایمیل به صورت انبوه در نظر گرفته نشده است، شما به عنوان مدیر سایت باید به این نکته دقت داشته باشید که در صورت ارسال هرزنامه حالا چه به صورت عمدی و غیر عمدی امکان مسدود شدن کل حساب فضای میزبانیِ شما وجود خواهد داشت. پس باید به این مهم دقت کنید.

در برخی از مواقع به دلیل امنیت پایین سایت، ممکن است کنترل سایت شما به دست شخص دیگری بیافتد که در این حالت وی می تواند به صورت خودکار برای افراد بسیاری ایمیل ارسال کند که در نهایت سایت شما مسدود خواهد شد. پس شما باید به امنیت سایت خود هم توجه داشته باشید. پس نکتۀ ارسال هرزنامه با حساب های ایمیل را همیشه در نظر داشته باشید.

فروردین ۲۴, ۱۳۹۶, منتشر شده در وبلاگ بدون دیدگاه

چگونه وارد سی پنل شویم ؟

سی پنل همان کنترل پنل فضای میزبانی یا هاست سایت ماست. اگر نتوانیم وارد cPanel خود شویم، معمولاً قادر به کنترل سایت خود نیستیم. به همین دلیل زمانی که یک هاست سی پنل خریداری می کنید، یک ایمیل حاوی مشخصات ورود به سی پنل برای شما ارسال خواهد شد که قادرید با استفاده از آن اطلاعات که شامل نشانیِ صفحۀ ورود، نام کاربری و رمز عبور است، وارد حساب سی پنلِ خود شوید.

اما این تمام ماجرا نیست. چرا که برای اینکه سایت خود را امن نگه داریم، باید بتوانیم از ورود امن به سی پنل استفاده کنیم. این کار را با وارد شدن به نشانی https انجام خواهیم داد. که البته نام کاربری و رمز عبور سی پنل شما همان است. پس از اینکه شما وارد سی پنل می شوید، می توانید فعالیت های مد نظرتان را انجام داده و از آن خارج شوید. برای خارج شدن باید حتماً روی Logout کلیک کنید. اگر این کار را انجام ندهید، دیگرانی که به رایانۀ شما دسترسی پیدا می کنند به راحتی می توانند وارد حسابِ سی پنل شما شده و هر کاری که دل شان خواست انجام دهند!

به جهت افزایش امنیت سایت خود، باید در ورود اطلاعات ورود به سی پنل دقت کافی را داشته باشید که در نهایت برای اینکه با ورود امن و همچنین ورود کامل به سی پنل آشنا شوید به شما توصیه می کنیم که آموزش چگونه وارد Cpanel شویم را حتماً مطالعه نمایید. نکات مفیدی را خواهید آموخت که در مدیریت سایت به شما کمک خواهند کرد.

فروردین ۶, ۱۳۹۶, منتشر شده در وبلاگ بدون دیدگاه

آپلود فایل در سی پنل

ما برای اینکه قادر باشیم سایت خود را برای بازدید کنندگان قابل نمایش کنیم، باید فایل ها و اسناد مختلفی را روی فضای میزبانیِ خود بارگذاری یا همان آپلود کنیم. حالا بسته به نوع کنترل پنل و همچنین ابزارهایی که ما در اختیار داریم، روش های مختلفی را هم می توانیم به کار ببریم تا از عهدۀ انجام این کار برآییم. البته در کل آپلود فایل کار چندان سختی نیست. ولی در هر صورت باید بهترین و بهینه ترین روش را برای این کار در نظر بگیریم. در این مقاله کنترل پنل را سی پنل در نظر می گیریم و سعی خواهیم کرد نحوۀ آپلود کردن فایل روی این کنترل پنل را با هم بررسی کنیم.

ادامه آپلود فایل در سی پنل

فروردین ۴, ۱۳۹۶, منتشر شده در وبلاگ بدون دیدگاه

آی پی سایت من چیست؟

هر سایتی روی شبکۀ جهانی اینترنت دارای یک عدد به نام IP است. IP هر سایتی که با مرورگر باز می کنید را می توانید به دست آورید. اما حالا فرض می کنیم که شما صاحب یک سایتی هستید و می خواهید بدانید که IP سایت تان چیست. در این حالت روش های مختلفی برای به دست آوردن IP سایت تان وجود دارد. در خیلی از مواقع ممکن است با وارد شدن به کنترل پنل IP سایت تان را پیدا کنید. یا حتی از سرویس ها و سایت های عمومی برای پیدا کردن IP سایت خود استفاده کنید که کافی است نشانیِ سایت تان را وارد کرده و روی OK کلیک کنید. حالا IP سایتی که نشانی اش را وارد کردید را دارید.

ادامه آی پی سایت من چیست؟

فروردین ۴, ۱۳۹۶, منتشر شده در وبلاگ بدون دیدگاه