هاست ویندوز بهتره یا لینوکس

هاست ویندوز بهتره یا لینوکس

هاست های میزبانی وب، از جنبه‌های مختلفی دسته بندی می‌شوند. که یکی از آنها نوع سیستم عاملی است که روی سرور هاست نصب شده است. هاست ها در اصل فضایی هستند روی یک رایانه که سرور نام دارند. این رایانه هم مثل هر رایانهٔ دیگری نیاز دارد که سیستم عاملی رویش نصب شود. حالا این سیستم عامل هم می‌تواند ویندوز باشد و هم لینوکس. هر کدام برای کار خاصی ساخته شدند و مزیت‌ها و معایت خاص خود را دارند. حالا می خواهیم این موضوع را بیشتر بررسی کنیم و بیبنیم هاست ویندوز بهتره یا لینوکس !

سروری که روی آن ویندوز نصب شده باشد، طبیعتاً نرم افزارهای ویندوزی را هم قبول می‌کند. سروری هم که روی آن لینوکس نصب شده باشد، باید از نرم افزارهای لینوکس استفاده کرد. هر چند که نرم افزارهای مشابه زیادی برای یک کار خاص هم برای ویندوز و هم برای لینوکس وجود دارند. یعنی اساس یک تکنولوژی یکی است. اما باید قبول کرد که ویندوز با لینوکس سازگاری ندارند.

از آن جایی که ما قصد داریم با یک فناوری خاص سایت مان را طراحی کنیم و بسازیم، پس باید ببینیم که نرم افزارهای آن فناوری روی کدام یک از این سیستم عامل‌ها بهتر عمل می‌کنند. یک مثال می‌زنم که بهتر درک کنید. به این دلیل که موضوع سایت ما وردپرس است، فرض می‌کنیم شما قصد دارید با وردپرس سایت خود را بسازید. وردپرس از فناوری PHP و MySQL استفاده می‌کند. نرم افزارهایی که این سرویس‌ها را ارائه می‌کنند، روی لینوکس بهتر کار می‌کنند. پس بهتر است که برای نصب وردپرس، از هاست لینوکس استفاده شود.

حالا در این مثال، علاوه بر اینکه وردپرس بهتر روی هاست لینوکس اجرا می‌شود، هاست لینوکس از نظر قیمتی هم مقرون به صرفه تر است و منابع آموزشی بهتری دارد. از طرف دیگر از نظر جنبه‌هایی مثل امنیت و کیفیت کار با منابع هاست، حرف‌های بیشتری برای گفتن دارد.

حالا در رابطه با همین راه اندازی سایت، اگر بخواهیم از زبان برنامه نویسی و فناوری ASP استفاده کنیم که توسعه داده شده توسط شرکت مایکروسافت است، نرم افزارهای این فناوری روی ویندوز سرور از قبل نصب و پیکربندی شده و تنها با چند کلیک ساده می‌توان یک چنین سایتی را راه اندازی نمود.

عملاً شاید امکان اجرای یک سایت ASP روی هاست لینوکس نباشد. اما بالعکس آن معمولاً امکان پذیر است. مثلا می‌توان یک سایت PHP مثل وردپرس را روی هاست ویندوز راه اندازی کرد. اما یکی اینکه برخی از مزیت‌های هاست لینوکس را از دست می‌دهیم. در ثانی قیمت کار بالا خواهد رفت و کیفیت پایین! پس چه بهتر است که عاقلانه عمل کرده و هر ابزاری را برای کار مختص به خودش استفاده کنیم.

پس با مطالعهٔ بندهای بالا، الان باید درک کرده باشید که این سوال که هاست ویندوز بهتره یا لینوکس ، زیاد سوال درستی نیست! بلکه باید دید برای پروژه ما هاست لینوکس بهتر است یا هاست ویندوز. این طرز سوال پرسیدن بهتر است، که ما در این مقاله به آن پاسخ دادیم. شناخت کامل پروژه‌ای که قصد اجرا کردن آن را داریم، اولین و مهم‌ترین گام برای تشخیص بهترین نوع هاست یا فضای میزبانی وب است.

دسامبر 24, 2019 Webnolog بدون دیدگاه

0 دیدگاه

دیدگاه تان را ارسال کنید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد!