استعلام تاریخچه ثبت دامنه با whoisxmlapi

استعلام تاریخچه ثبت دامنه با whoisxmlapi

شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید یک دامنه از چه زمانی ثبت شده و در این بین وضعیت آزادسازی و ثبت مجدد آن به چه صورتی بوده است. گاهی از اوقات ممکن است اتفاق بیافتد که دامنه‌ای را ثبت کرده باشید که از ابتدا به صورت آزاد نبوده. بلکه بعد از منقضی شدن آن، که وضعیت آن به آزاد تغییر کرده است، شما آن را ثبت کردید. پس از مدتی متوجه می‌شوید که دامنه وضعیت مناسبی از نظر BlockList بودن ندارد و باید قید آن را بزنید! پس همیشه قبل از ثبت یک دامنه بررسی‌های لازم را انجام دهید تا جلوی ضررهای احتمالی را تا حد امکان بگیرید.

یکی از این بررسی‌ها این است که ببینید آیا دامنه از قبل توسط شخص یا سازمان دیگری ثبت شده است یا خیر. اگر شما اولین نفری هستید که دامنه را ثبت می‌کنید، طبیعتاً مشکلی نباید وجود داشته باشد. اما اگر از قبل شخص دیگری مالک آن بوده، ممکن است به علت انتشار بدافزار یا ارسال اسپم از روی آن دامنه، دامنه به فهرست مسدودی (Block List) خیلی از RBL ها افزوده شده باشد. حتی مرورگرهایی مثل گوگل کروم ممکن است آن دامنه را مسدود کرده باشند! در این حالت اگر فرآیند رفع مسدودی دامنهٔ شما به سادگی انجام نشود، عملاً قادر نیستید از آن دامنه استفاده کنید.

پس با استفاده از سرویسی مثل whoisxmlapi یا سامانه‌های مشابه، استعلام تاریخچهٔ ثبت دامنه را می‌توانید بگیرید و اگر تاریخچه‌ای برای آن وجود داشت، قبل از ثبت بررسی کنید که آیا دامنه Block List هست یا خیر.

برای استفاده از این سامانه، وارد نشانی whois-history.whoisxmlapi.com شوید. سپس نشانی دامنهٔ مد نظر خود را در جعبهٔ موجود در سمت راست وارد کنید و روی علامت جستجو کلیک کنید. اگر دامنه از قبل ثبت نشده باشد و عملاً تا به الان بلااستفاده بوده باشد، نتیجه‌ای به جز عبارت No matching records found برگشت داده نخواهد شد. اما اگر تا به حال از دامنه استفاده شده باشد، به تعداد اطلاعاتی که برای نمایش وجود دارد، رکورد خواهید دید که ساختار آن به صورت JSON است. البته با یک نگاه ساده هم می‌توان نتیجه را درک کرد.

تصویر بالای همین صفحه، نشان دهندهٔ نتیجه جستجوی دامنه webnolog.net در این سامانه است. رکوردهایی در بالاترین قسمت وجود دارد، جدیدترین‌ها هستند. اگر به دنبال اطلاعات قدیمی دامنه می‌گردید، با استفاده از لغزنده به پایین فهرست پیمایش کنید و تاریخ اولین ثبت دامنه را پیدا کنید. مقدار createdDate را در صفحه جستجو کنید و تاریخی که روبروی آن درج شده، تاریخ اولین ثبت دامنه مد نظر است.

سامانهٔ whoisxmlapi در اصل یک API برای برنامه نویس‌هایی است که قصد استفاده از اطلاعات موجود در پایگاه داده whoisxmlapi را دارند. هر چند که برای اینکه بتوان کیفیت حدودی اطلاعات پایگاه داده whoisxmlapi را درک کرد، بخشی از این سرویس به این شیوه‌ای که خدمت شما آموزش داده شد، رایگان است. اگر فکر می‌کنید به سامانه‌های دیگری برای این بررسی نیاز دارید، با یک جستجوی ساده در گوگل به سامانه‌های کشف تاریخچهٔ دامنه‌های اینترنتی دسترسی خواهید یافت.

می 16, 2022 Webnolog بدون دیدگاه

0 دیدگاه

دیدگاه تان را ارسال کنید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد!