WHOIS چیست و چطور WHOIS بگیریم؟

WHOIS چیست

هر دامنهٔ اینترنتی که روی شبکهٔ اینترنت توسط رجیسترارهای دامنه ثبت می‌شود، به همراه آن اطلاعات مالک آن دامنه هم دریافت و ثبت می‌شود. این اطلاعات شامل نام و نام خانوادگی، نام سازمان، کشور، استان، شهر، نشانی، کد پستی، ایمیل، تلفن و فکس است. به عنوان یک کاربر معمولی، اگر خواسته باشیم به این اطلاعات برای هر دامنه، دسترسی داشته باشیم، باید WHOIS آن دامنه را بگیریم. پس به عملیات دریافت اطلاعات مالک دامنه WHOIS گرفتن می‌گویند.

حالا برای گرفتن WHOIS یک دامنه روش‌های مختلفی وجود دارد که در نهایت به دریافت این اطلاعات از همان ثبت کنندهٔ یا رجیسترار دامنه ختم می‌شود. که برای این منظور باید به سایت اصلی رجسترار هر پسوند دامنه مراجعه کرد. ولی سرویس‌های واسط زیادی هم هستند که به صورت متمرکز دامنه را از شما می‌گیرند و اطلاعات هویز آن را تحویل شما می‌دهند.

یکی از این سامانه‌ها whoisxmlapi.com است که برای این منظور وارد نشانی https://whois.whoisxmlapi.com/lookup شوید و دامنه را به همراه پسوند وارد کنید و روی Lookup کلیک نمایید.

گرفتن WHOIS دامنه با whoisxmlapi

در تصویر بالا شما Whois دامنه google.com را می‌بینید. روبروی عبارت Estimated domain age طول عمر تقریبی دامنه را به روز نمایش می‌دهد. روبروی Created date هم تاریخ ثبت دامنه را می‌توانید ببینید. در بخش‌ Administrative contact و اطلاعات مالکیتی دامنه را می‌توانید مشاهده نمایید. Name servers هم که NS های دامنه را نشان می‌دهد. در انتهای صفحه روبروی Registrar name نام رجسترار یا همان ثبت کنندهٔ دامنه را هم می‌توانید ببینید.

البته دقت داشته باشید که برخی از دامنه‌ها قابلیت Privacy Protection روی آنها فعال است که اطلاعات مربوط به مالکیت دامنه را نمی‌توانید ببینید یا با اطلاعات جعلی پر شدند. بنابراین زمانی می‌توانید اطلاعات مربوط به مالک دامنه را ببینید که Privacy Protection روی آن فعال نباشد.

نکتهٔ بعدی اینکه اگر با استفاده از سرویس whoisxmlapi.com هویز بگیرید، در صفحهٔ نتیجهٔ هویز، سربرگ‌های دیگری با عنوان XML و JSON وجود دارند که نتیجه را در ساختارهای متفاوتی نشان می‌دهند. این ساختارها بیشتر برای برنامه‌نویسان به کار می‌آیند. البته کل این سایت یک API برای دریافت هویز هر دامنه دارد که می‌تواند در اختیار شما قرار دهد.

برای دریافت هویز دامنه های ir می‌بایستی به سایت nic.ir مراجعه کنید و در همان صفحهٔ اصلی سایت، دامنه مورد نظرتان را در جعبهٔ بالای صفحه وارد کنید و Enter بزنید. نتیجه بعد از چند ثانیه در صفحهٔ دیگری نمایش داده خواهد شد. البته به تازگی اطلاعات مربوط به تاریخ ثبت و انقضا و آ‌خرین تغییرات دامنه از هویز دامنه‌های ir حذف شده‌اند! که دلیل آن مشخص نیست.

برای پیدا کردن سایت‌های دیگری که هویز دامنه‌ها را به شما نمایش می‌دهند، می توانید در گوگل عبارت domain whois را جستجو کنید و کلی سرویس در اختیار شماست که بتوانید از آنها استفاده نمایید.

می 26, 2022 Webnolog بدون دیدگاه

0 دیدگاه

دیدگاه تان را ارسال کنید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد!