سرور مجازی برای وردپرس

سرور مجازی برای وردپرس

اگر بازدید سایت وردپرس شما به قدری رشد کرده باشد که کاهش سرعت آن را به عینه شاهد باشید، حتماً باید به فکر تهیهٔ یک سرور مجازی باشید. سرور مجازی منابع بسیار بیشتری نسبت به هر هاست اشتراکی دارد و با بالا بردن کیفیت سایت شما، درآمدتان را هم افزایش می‌دهد. پس خرید سرور مجازی برای وردپرس پر بازدید، هزینه نیست؛ بلکه سرمایه گذاری است. البته انجام این کار نیاز به یک مجموعه ملزومات دارد که با بررسی آنها کمترین مشکل را در حین انجام این کوچ شاهد خواهید بود.

هر چقدر هم که هزینه کنید و یک هاست اشتراکی خوب خریداری کنید، درست است که از نظر فنی تا حد زیادی خیال‌تان از بابت مدیریت سرور و هاست راحت است، ولی این منابع با منابع یک سرور مجازی خوب قابل قیاس نیست. بعداً که سایت خود را به سرور مجازی جدید منتقل کردید، متوجه این تفاوت خواهید شد.

چه نکاتی را باید برای تهیه سرور مجازی برای وردپرس در نظر داشت؟

اگر تا به حال این کار را انجام ندادید، بهتر است از تجربهٔ ما استفاده کنید که در این مقاله گنجانده شده‌اند. نکات زیادی را برای تهیه سرور مجازی برای وردپرس باید در نظر بگیرید که اهمال کاری در هر مورد ممکن است ضربهٔ سنگینی به کسب و کار شما وارد کند. پس روی تک تک گزینه‌های زیر خوب فکر کنید.

تطبیق منابع سرور مجازی با فشار روی وردپرس

هر سایت وردپرس نسبت به دیگر سایت‌های وردپرسی نیاز به منابع متفاوتی دارد. ممکن است یک سایت بازدید کمی داشته باشید. حتی با وجود یک قالب سنگین، نیازی به منابع زیاد ندارد. اما سایت‌هایی با بازدید زیاد، قطعاً منابع بیشتری نیاز دارند. از طرف دیگر افزونه‌ها و قالبی که روی وردپرس فعال هستند هم در تعیین میزان منابع تاثیرگذارند.

کاری که شما باید انجام دهید، این است که ابتدا میزان منابع مورد نیاز زمان فعلی را مشخص کنید. سپس پیش بینی کنید که در طول یک سال آینده این میزان مورد نیاز، چقدر افزایش پیدا خواهد کرد. این میزان افزایش را هم در انتخاب یک سرور مجازی با منابع مورد نیاز در نظر بگیرید. البته خیلی از اوقات هم میزان افزایش منابع مورد نیاز، غیرقابل پیش بینی است. باید به تجربهٔ خودتان مراجعه کنید و یا از یک متخصص کمک بگیرید و ببینید که چه سروری با چه منابعی برای کار شما مناسب است.

اگر یک VPS با منابع نامناسب تهیه کنید، طولی نخواهید کشید که مجبور شوید سایت‌تان را دوباره انتقال دهید، که با هر بار انتقال بروز خسارت هر چند جزئی اجتناب ناپذیر است. از طرف دیگری هم بد نیست با انجام همین انتقال، قالب و خود وردپرس را هم بهینه سازی کنید که این کار اثر این انتقال را دو چندان خواهد کرد.

موقعیت مکانی سرور مجازی

بسته به اینکه بیشتر بازدید کنندگان سایت شما از کدام کشور هستند، بهتر است که سرور سایت شما هم در همان کشور قرار گرفته باشد. مثلاً سرور ایران برای سایت‌های ایرانی، و سرور خارج برای سایت‌های خارجی مناسب‌تر است. فروشندگان سرور ممکن است بر این اساس، لوکیشن‌های مختلفی را برای میزبانی سرور مجازی شما پیشنهاد دهند که شما باید بهترین را در نظر بگیرید.

البته که این تنها موردی نیست که برای موقعیت مکانی سرور مجازی باید در نظر بگیرید. مسائل سیاسی، فنی و مالی هم دخیل هستند. آنها را هم باید در نظر بگیرید.

اختصاصی یا اشتراکی بودن منابع سرور مجازی

بد نیست بدانید که سرورهای مجازی‌ای وجود دارند که کیفیت‌شان حتی از هاست اشتراکی هم پایین‌تر است! به این دلیل که دارای منابع به شدت اشتراکی هستند. یعنی اگر فروشنده روی سرور مجازی شما ۲ گیگابایت RAM داده است، این RAM به طور اختصاصی در اختیار سایت شما نیست! بلکه اگر یک سرور مجازی دیگر شرووع به استفاده از آن RAM بکند، سرعت پردازش‌ها روی سرور مجازی شما کاهش پیدا می‌کند.

پس بهتر است برای بهبود کیفیت، از سرورهای مجازی با منابع اختصاصی استفاده کنید که به آنها سرور مجازی اختصاصی یا VDS گفته می‌شود. بدین ترتیب میزان منابع اختصاصی برای شما تضمین خواهد شد. البته این بدین معنا نیست که سرورهای مجازی با منابع اشتراکی اصلاً مناسب نیستند! ممکن است گاهی از اوقات به علت کم بودن قیمت این قبیل سرورها در کنار استفاده‌ای که ما از آن سرور مجازی داریم، این گزینه را به بهترین مورد تبدیل کند.

پیکربندی‌های سرور مجازی

نکتهٔ بسیار مهم دیگر که باید در نظر داشت، نوع پیکربندی سرور مجازی است. برخلاف هاست اشتراکی که پیکربندی‌ها از قبل توسط مدیر سرور انجام می‌شود، روی سرور مجازی هیچ پیکربندی‌ای وجود ندارد. تنها شما یک سیستم عامل لینوکس روی سرور مجازی خود دارید. البته ویندوز هم می‌تواند باشد که برای نصب وردپرس پیشنهاد نمی‌شود. پس از آن باید یک کنترل پنل روی سرور خود نصب کنید و پیکربندی‌های اولیه و نهایی را انجام دهید تا آماده شود که پذیرای وردپرس شما باشد.

در حالی که خود دستی بر آتش داشته باشید، می‌توانید همان ابتدا بهترین پیکربندی را پیاده سازی کنید. در غیر این صورت می‌توانید از یک متخصص برای این موضوع کمک بگیرید. کارشناسان وبنولوگ می‌توانند شما را در این زمینه یاری کنند. خدماتی هم در این زمینه عرضه می‌گردد.

چطور سرور مجازی تهیه کنیم؟

حال که یک ذهنیت خوبی راجع به انتقال وردپرس به سرور مجازی به دست آوردید، وقت آن است که دست به کار شوید. وبنولوگ آماده است بهترین سرورهای مجازی را برای نصب وردپرس و یا هر نوع سیستم مدیریت محتوای دیگر در اختیار شما عزیزان قرار دهد و حتی پشتیبانی آن را هم در اختیار بگیرد. تا شما فقط به رشد کسب و کار خود فکر کنید.

آوریل 7, 2021 Webnolog بدون دیدگاه

0 دیدگاه

دیدگاه تان را ارسال کنید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد!