مشاهده آمار بازدید یک سایت

مشاهده آمار بازدید یک سایت

برای مشاهده آمار بازدید دقیق یک سایت از طرف افرادی به غیر از مدیر سایت که به اهرم‌های فنی سایت دسترسی ندارند، همچنان راه‌کار مستقیمی وجود ندارد! چرا که برای دیدن آمار دقیق سایت باید کدی روی سایت گذاشته شود که این کد اقدام به جمع آوری اطلاعات بازدید سایت کند. گذاشتن یک چنین کدی هم تنها از کسی بر خواهد آمد که به ویرایش کدهای سایت دسترسی داشته باشد. پس فقط این مدیر سایت و همکاران وی هستند که می‌توانند یک چنین کاری بکنند. اما شاید همچنان راهکارهای غیر مستقیمی برای آگاهی از آمار بازدید یک سایت وجود داشته باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر با ادامه مطلب همراه ما باشید.

برای مشاهده آمار بازدید یک سایت باید از ابزارها و سرویس های اینترنتی مختلف استفاده کنیم. در زیر به برخی از این سرویس‌ها خواهیم پرداخت و توضیحاتی پیرامون هر یک خدمت شما عرض خواهم کرد.

الکسا Alexa.com

شاید یکی از بهترین ابزارهای در دسترس برای سنجش میزان بازدید یک سایت، همین سایت الکسا باشد که یک رتبه به هر سایتی که روی شبکهٔ جهانی اینترنت قرار دارد اختصاص می‌دهد. این رتبه هر چقدر به عدد ۱ نزدیک‌تر باشد، یعنی اینکه از بازدید بیشتری برخوردار است. مثلاً سایت رتبهٔ یک الکسا، گوگل است که همانطور که مشخص است، از پر بازدیدترین سایت‌های جهان تلقی می‌شود.

الکسا به این صورت کار می‌کند؛ هر کاربری که از مرورگر اینترنتی برای بازدید از یک سایت استفاده می‌کند و روی آن مرورگر نوار ابزار الکسا نصب شده است، یک رتبهٔ مثبت برای سایت‌هایی به حساب می‌آید که از آنها بازدید به عمل می‌آورد. سیستم رتبه دهی الکسا توسط همین نوار ابزار کار می‌کند. به همین دلیل هم هست خیلی از متخصصان اظهار می‌کنند به این دلیل که تمامی کاربران اینترنت نوار ابزار الکسا را نصب ندارند، پس این آمار دقیق نیست! البته که این نظر صحیح است. اما همچنان شاید بتوان به عنوان یک معیار تقریباً معتبر از آن استفاده کرد.

الکسا Alexa.com

از طرف دیگر، رتبهٔ الکسای سایت به راحتی قابلیت دستکاری شدن را دارد! با فرستادن حجم زیادی بازدید در یک زمان مشخص و در لحظه، رتبهٔ الکسا یک سایت ممکن است در یک روز بهبود زیادی را تجربه کند! این به دلیل به روز رسانی رتبهٔ الکسا به صورت روزانه است و هر زمان که بازدید یک سایت بالا برود، حالا چه اصولی و چه از طریق روش‌های غیر اخلاقی، این رتبه تغییر خواهد و رو به سوی کم شدن پیش می‌رود.

شما هم با نصب نوار ابزار الکسا، یا جستجوی نشانی یک سایت در سایت alexa.com می‌توانید رتبهٔ آن سایت را ببینید. فقط دقت داشته باشید که این رتبه را باید با سایت‌های دیگر مقایسه کنید. چرا که به صورت مستقیم از روی رتبه نمی‌توان فهمید که بازدید از یک سایت به چه صورت است. حتی اگر خودتان دستی در کار داشته باشید و یک سایت پر بازدید داشته باشید، بعد از مدتی خواهید دید که یک سایت با رتبهٔ الکسا در یک حیطهٔ خاص، معمولاً چه میزان بازدید دارد.

similarweb

این سرویس هم ساختاری مثل همان الکسا دارد که شاید در رتبه‌های بعدی قرار گیرد. به سادگی با ورود به نشانی www.similarweb.com می‌توانید نشانی سایت مد نظرتان را در جعبهٔ جستجوی بالای صفحه وارد کرده و با Enter زدن، به راحتی، نتیجه به شما نشان داده خواهد شد. فقط دقت داشته باشید که در اولین گام که وارد سایت می‌شوید، ممکن است از شما خواسته شود که کپچا را فعال کنید.

similarweb

در بخشی از صفحهٔ نتیجه با نام Traffic Overview حتی یک پیش نمایشی میزان بازدید سایت هم ارائه می‌کند. که البته اگر داده‌های جمع آوری شده از یک سایت کافی باشد، این آمار نشان داده خواهد شد. در غیر این صورت چیزی نمایش داده نمی‌شود.

اما باز هم می‌توانید با مقایسهٔ دو تا سایت بهتر به نتیجهٔ مطلوب خود برسید. مزیت این سرویس هم همین است که با کلیک روی دکمهٔ Compare که روبروی نام دامنهٔ سایت وجود دارد، می‌توانید نتایج دو تا سایت را با هم مقایسه کنید. در ضمن دارای افزونه‌ای هم برای مرورگر اینترنتی هم هست.

SEMRush

برای استفاده از این سرویس نیاز به ثبت نام است. اما هزینه‌ای ندارد. این سامانه در اصل یک ابزار برای بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو است. که بتوانید از آن برای یافتن کلمات کلیدی ای که در نهایت باعث افزایش بازدید سایت شود استفاده کنید.

SEMRush

البته SEMRush به مانند دیگر سامانه‌ها امکان ارائه آمار بازدید یک سایت را به طور مستقیم ندارد. بلکه باید به طور مقایسه‌ای مبادرت به استفاده از آن بکنید. در این حالت این سامانه دقیق‌ترین امکان را ارائه می‌نماید.

نمایش کلمات کلیدی با رتبهٔ بالا برای هر سایت، و از آن مهم‌تر نمایش جایگاه سایت برای هر کلمه کلیدی در موتور جستجو و میزان ورودی از آن کلمه کلیدی از دیگر مزیت‌های SEMRush است. البته یک ایراد بزرگ این سامانه برای ما ایرانی‌ها دارد، و آن بسته بودن دسترسی

SitePrice

این یک سایت قیمت گذاری روی سایت‌های اینترنتی بر اساس شاخص‌های مختلف است. البته تمامی اعداد و ارقام آن همانند دیگر رقبای این سامانه چندان دقیق نیست و باید توسط استفاده کننده متعادل شوند.

SitePrice

Website IQ

این یکی از سرویس‌های اختصاصی و البته تازه کار در رابطه با تخمین میزان بازدید سایت‌ها است. با ورود به صفحه اصلی و وارد کردن نشانی سایت، می‌توانید نتیجه را مشاهده کنید. نمایش نموداری آمار از مزیت‌های این سرویس است.

Website IQ

آمار نمایشی به گروه‌های آمار ماهیانه، هفتگی و روزانه تقسیم بندی شده است. همچنین با کلیک روی گزینهٔ COMPARE می‌توان اقدام به مقایسهٔ آمار دو تا سایت کرد.

انتشار عمومی آمار بازدید یک سایت

و در آخر، اگر مدیر خودِ سایت تصمیم به نمایش آمار بازدید سایتش داشته باشد، این آمار را معمولاً یا در نوار کناری سایتش و یا در پایین سایت و یا حتی درون یک صفحهٔ مجزا به نمایش خواهد گذاشت. در این حالت دقیق‌ترین آمار را خواهید دید. معمولاً مدیران سایت‌ها برای نمایش کیفیت سایت‌شان و میزان بازدید از صفحات آن، برای جذب تبلیغ کننده این کار را می‌کنند. شما هم می‌توانید از این اطلاعات استفاده کرده و ببینید که آن سایت چه میزان بازدید دارد.

جمع بندی

شما در این مقاله به سرویس‌های مفید و خوبی از نمایش آمار یک سایت آشنا شدید که البته باید دانست همهٔ آنها کاستی‌هایی دارند. و کاستیِ اصلی هر کدام، آمار نه خیلی دقیق آنها است! پس نباید تنها به آنها به چشم یک منبع نگاه کنید. گاهی اوقات بهتر است از چندین منبع استفاده کنید و باز هم آنها را با هم مقایسه نمایید.

ژوئن 23, 2019 Webnolog بدون دیدگاه

0 دیدگاه

دیدگاه تان را ارسال کنید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد!