ارسال درخواست حذف IP یا سایت از فهرست سیاه هرزنامه spamhaus

اگر دامنه سایت یا IP سروری که سایت شما روی آن قرار گرفته است، به فهرست سیاه هرزنامه spamhaus اضافه شده باشد، شما باید در بد مخمصه‌ای گرفتار شده باشید! چون تمامی ایمیل‌های ارسالی از سمت صندوق‌های ایمیل شما، یا اصلاً به دست دریافت کننده نمی‌رسند. یا اگر هم برسند به صندوق spam یا junk آنها منتقل می‌شود. این مشکل اگر برای کل یک سرور رخ دهد، برای تمامی سایت‌های میزبانی شدهٔ روی آن، یک چنین مشکلی را ایجاد می‌کنند. پس در ابتدا باید بررسی کنید و ببینید که آیا آی پی یا دامنه سایت شما در فهرست سیاه هرزنامه‌ها قرار گرفته است یا خیر. سپس اقدام به رفع مشکل کنید.

سرویس‌های ایمیل عمومی مثل Gmail و Yahoo و … اهمیت زیادی به فهرست‌هایی می‌دهند که کارشان بررسی وضعیت ارسال‌های اسپم (هرزنامه) است. اگر یک دامنه یا IP به این فهرست‌ها اضافه شوند، سعی می‌کنند ایمیلی از آنها دریافت نکنند. یکی از معروف‌ترین فهرست‌های ارسال کننده هرزنامه، spamhaus است. اگر طبق آموزش‌های گذشته، سایت شما درون این فهرست جای گرفته است، باید طبق این آموزش اقدام به رفع فهرست نمایید.

پس اولین کاری که باید انجام دهید، پاکسازی سایت یا سرورتان است. یعنی اول باید ببینید که چطور و چگونه اسپم‌ها از روی هاست یا سرور شما ارسال شدند. اگر یک هاست اشتراکی تهیه کردید که روی یک سرور چندین سایت قرار گرفته است، ممکن است دیگر سایت‌های روی سرور اقدام به ارسال هرزنامه کرده باشند و در اینجا شما هم تحت تاثیر قرار گرفته باشید. پس کار زیادی از دست شما ساخته نیست؛ مگر اینکه با پشتیبان سرویس خود در تماس باشید و موضوع را بگویید تا آنها برای شما بررسی‌های لازم را انجام دهند.

اما این را هم بدانید که سرویس‌های مثل همین spamhaus سعی می‌کنند احوالات دامنه‌های اینترنتی را از IP های آنها که ممکن است اشتراکی باشند، جدا کنند. به همین دلیل هم هست که ممکن است آی پی سایت خود را درون سایت spamhaus بررسی کنید و وضعیت قرمز را ببینید. اما وقتی دامنهٔ سایت‌تان را وارد می‌کنید، وضعیت سبز را نشان می‌دهد. در این حالت به احتمال زیادی مشکلی روی ایمیل‌های سایت شما نیست و به مقصد می‌رسند. هر چند که باز هم ممکن است مشکلاتی سر راه شما پدیدار شوند.

آموزش حذف سایت از فهرست سیاه هرزنامه spamhaus

spamhaus یک سامانهٔ ارسال و دریافت درخواست (Ticketing) دارد که شما می‌توانید از آن برای ارسال درخواست خود استفاده کنید. اما نکته‌ای که حتماً باید به آن توجه داشته باشید این است که حتماً باید از IP و نشانی ایمیلی برای ارسال درخواست خود استفاده کنید که موضوع رفع محدودیت است. یعنی مثلاً اگر دامنه سایت webnolog.net به این فهرست اضافه شده باشد، باید با یکی از حساب‌های روی همین دامنه مثل info @ webnolog.net درخواست‌مان را ارسال کنیم.

به این نکته حتما دقت داشته باشید که قبل از ارسال درخواست حذف از فهرست مسدودی، باید ارسال اسپم از روی سایت شما متوقف شده باشد. در غیر این صورت از فهرست حذف نخواهید شد. یا اگر هم حذف شوید، پس از مدتی دوباره همین اتفاق خواهد افتاد. معمولاً این احتمال زیاد است که سایت‌ها هک شوند و هرزنامه‌های به صورت سنگین و بدون آگاهی مالک سایت ارسال شوند. پس همین بالا بردن امنیت سایت و رایانهٔ شخصی‌تان را در نظر بگیرید. ما در مرکز آموزش، نکات بسیار مهمی را برای این منظور خدمت شما عرض کردیم.

برای ارسال درخواست حذف ابتدا به این صفحه مراجعه کنید و چند ثانیه‌ای را صبر کنید. سپس IP یا دامنهٔ سایت خود را درون جعبهٔ سمت چپ و بالا وارد کنید و روی Lookup کلیک کنید. این همان بررسی اولیه برای مسدود بودن سایت یا IP سرور شماست. اگر پاسخ منفی باشد، webnolog.net has no issues را می‌توان دید.

اما اگر پاسخ مثبت باشد، webnolog.net has 1 listing را به همراه یک سری توضیخات مفید نشان می‌دهد. شما باید روی دکمهٔ Show details در پایین صفحه کلیک کنید و همانطور که گفته شده، ابتدا باید منبع ارسال‌ها را از روی هاست یا سرور خود پیدا کنید و مشکل را ابتدا از آنجا رفع کنید، که دیگر هرزنامه‌ای ارسال نگردد. سپس تیک گزینهٔ I have read all the information relating to this listing and understand that … را فعال کنید و روی Next Steps کلیک کنید.

حال در اینجا طبق تصویر زیر، مشخصات خود به همراه توضیحات‌تان که چرا این گونه شد را می‌توانید ارسال کنید (نام کامل، نشانی ایمیل و توضیحات).

ارسال درخواست به spamhaus برای حذف از فهرست مسدودی

با کلیک روی Submit ایمیلی برای شما ارسال خواهد شد که باید آن را تایید کنید (روی پیوند موجود در آن ایمیل کلیک کنید).

تایید نشانی ایمیل برای باز شدن موفقیت آمیز تیکت در spamhaus

در این مرحله تیکتی روی سیستم spamhaus برای حذف از فهرست مسدودی برای شما باز خواهد شد و باید صبر کنید تا پاسخ را دریافت کنید. اگر پاسخ از سمت آنها مثبت بود، یعنی حذف شدن نشانی سایت شما با موفقیت انجام شده است. اما اگر مشکلی وجود داشته باشد، باید آن مشکل را رفع کنید و سپس در ادامهٔ همان تیکت پاسخی را ارسال کنید.

به یاد داشته باشید که اگر منبع ارسال اسپم را پیدا کنید و این مشکل را رفع نمایید، حتی اگر درخواست حذف هم به spamhaus نداده باشید، بعد از مدتی به صورت خودکار از فهرست حذف خواهید شد. پس گام اول و مهم این فرآیند رفع مشکل ارسال هرزنامه از روی سایت یا سرور شماست.

می 20, 2022 Webnolog بدون دیدگاه

0 دیدگاه

دیدگاه تان را ارسال کنید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد!