سامانه حسابداری و مالی آنلاین OpenSourceBilling

بخش مدیریت OpenSourceBilling

اگر خدماتی دارید که به صورت آنلاین به فروش می‌رسانید، مخصوصاً خدمات نرم افزاری، حتماً به یک سامانهٔ آنلاین نیاز خواهید داشت که مشتریان‌تان را مدیریت کند، سفارش‌ها را دریافت کند، برای هر سفارش یک صورت حساب ایجاد کند و مشتری هم بتواند این صورت حساب را پرداخت کند. در نهایت شما روی تمامی این فرآیندها نظارت داشته باشید و گزارش‌های آن را بررسی نمایید.

برای راه‌اندازی یک چنین سامانه‌ای می‌توان از اسکریپت‌ها یا برنامه‌های متفاوتی استفاده کرد که یکی از این برنامه‌ها OpenSourceBilling یا به اختصار OSB است، که قصد معرفی آن در این مقاله خدمت شما همراهان وبنولوگ داریم. OSB هم رایگان است و هم باز‌متن. رایگان بودن آن سبب می‌شود تا شما هزینه‌ای برای استفاده از آن نپردازید. بازمتن بودن آن هم برای توسعه‌دهندگان جذاب است. باعث می‌شود تا هر کسی بتواند از طریق دست بردن در کدهای برنامه، هر قسمتی از آن را که دوست داشت، تغییر دهد.

قبل از اینکه به ادامهٔ توضیحات OSB بپردازیم، بد نیست سری به نسخهٔ نمایشیِ OSB بزنید. برای این کار وارد سایت opensourcebilling.org شده و روی پیوند Demo در بالای صفحه کلیک کنید. شما وارد صفحهٔ ورود دمو یا نسخهٔ نمایشی خواهید شد.

صفحه ورود به OpenSourceBilling

کافی است روی Submit کلیک کنید و صفحهٔ اصلی سیستم را بتوانید ببینید. صفحهٔ اصلی همان Dashboard یا پیشخوان است که آمار کلی فروش و پرداخت‌ها را نشان می‌دهد. یک نوار ناوبری در سمت چپ قرار گرفته که ما را به بخش‌های مختلف بخش مدیریت سامانه هدایت می‌کند. مثلا برای رفتن به قسمت صورت حساب‌ها یا همان فاکتورها، باید روی Invoicesکلیک کنیم. یا از طریق بخش Clients صفحهٔ مشتریان و مشخصات آنها برای ما باز می‌شود.

بخش مدیریت OpenSourceBilling

دکمهٔ + هم در پایین سمت راست صفحه قرار گرفته که با کلیک روی آن،‌ می‌توانیم یک مشتری، صورت حساب، محصول، تخمین و پرداخت اضافه نماییم. البته خود مشتری هم با ورود به صفحهٔ اصلی سایت می‌تواند خودش اقدام به ثبت دام درون سامانه نماید.

فهرست افزودن OpenSourceBilling

پس در این بخش ما می‌توانیم کل فرآیندها را مدیریت کنیم. همچنین از قسمت Settings هم تنظیمات سایت را انجام دهیم.

سامانه از چندین زبان و چندین درگاه بانکی پشتیبانی می‌کند. به صورت پیش‌فرض با درگاه‌های بین المللی مثل پی‌پال هماهنگ است. البته برای نصب درگاهی که بتوان با آن ریال یا تومان دریافت کرد، حتماً نیاز به برنامه نویسی بیشتر سیستم دارد. البته شاید هم در گوشه و کناری این قابلیت برای OSB ساخته شده. باید در اینترنت جستجو کنید.

همچنین همزمان از چندین نوع ارز یا واحد پولی هم پشتیبانی می‌کند که در بین آنها ریال ایران یا همان IRR هم دیده می‌شود.

OSB توسط زبان برنامه نویسی Ruby on Rails v4.2.7.1 و Ruby v2.3.7 نوشته شده است. برای دانلود آن باید به صفحهٔ گیت‌هاب این پروژه بروید و روی دکمهٔ Clone or download در بالا کلیک کنید و روی Download ZIP کلیک نمایید.

شما باید برنامه را روی فضای میزبانی‌ای نصب کنید که از زبان برنامه نویسی Ruby پشتیبانی می‌کند. در هاست‌های وبنولوگ، در کنترل پنل سی پنل آنها، بخشی با نام Setup Ruby App وجود دارد که از آن طریق برنامهٔ Ruby خود را می‌توانید راه‌اندازی کنید و مثلا OSB را نصب نمایید.

البته در صورتی که سرور مجازی یا اختصاصی دارید، روش‌های بهترین از طریق خط فرمان برای نصب و مدیریت OSB وجود خواهد داشت. مثل استفاده از git یا RVM که در همان صفحهٔ پروژه در github به طور کامل توضیح داده شده است.

در مجموع یکی از روش‌های ساخت سامانهٔ حسابداری و مدیریت مشتری به صورت آنلاین، استفاده از OpenSourceBilling است که هم رایگان است. هم اینکه کاربرد بسیار راحتی هم برای مدیران و هم برای کاربران سایت دارد. در صورت فروش خدمات نرم افزاری، این اسکریپت حتماً به کمک شما خواهد آمد.

اکتبر 7, 2019 Webnolog بدون دیدگاه

0 دیدگاه

دیدگاه تان را ارسال کنید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد!