آموزش نصب لایت اسپید

آموزش نصب لایت اسپید

اگر خواسته باشید خودتان به صورت دستی وب سرور لایت اسپد را نصب کنید، ابتدا باید وارد خط فرمان یا Terminal سرور خود شوید که بهترین روش استفاده از SSH است. البته روش بهتری هم برای این کار وجود دارد. نصب لایت اسپید معمولاً از دو مرحله تشکیل می‌شود.

نصب افزونهٔ لایت اسپید روی کنترل پنل

مرحلهٔ اول نصب افزونه‌ای است که توسط آن افزونه می‌توان از روی کنترل پنل با لایت اسپید در ارتباط بود. مثلاً اگر روی سرور شما کنترل پنل cPanel/WHM نصب است، باید افزونهٔ سی‌پنل لایت اسپید را نصب کنید، تا از داخل WHM و گروه صفحات Plugins به راحتی بتوانید به تنظیمات لایت اسپید دسترسی داشته باشید. بدون اینکه نیاز به وارد کردن دستور از طریق خط فرمان باشد. برای این منظور از روشی که در آموزش نصب افزونه Litespeed روی سرور cPanel/WHM گفته شده باید استفاده کنید.

نصب خود لایت اسپید روی سرور لینوکس

تا اینجا شما فقط افزونه (ماژول) لایت اسپید را روی کنتل پنل نصب کردید. اگر سرور شما کنترل پنلی ندارد که می‌توانید از انجام این مرحله صرف نظر کنید.

اما در صورت وجود افزونهٔ لایت اسپید، از طریق کنترل پنل سرور وارد این بخش از سرور شوید. از اینجا بدون خط فرمان به راحتی قادرید با چند کلیک ساده خود لایت اسپید را روی سرور خود نصب نمایید. برای این منظور آموزش نصب Litespeed روی سرور cPanel/WHM را حتماً مطالعه فرمایید. به علت اینکه عمدتاً مدیران سرور، لایت اسپید را روی سرورهای سی پنل نصب می‌کنند، آموزش‌های این کار به صورت کامل در مقالات جداگانه‌ای آورده شدند.

نصب لایت اسپید روی سرور DirectAdmin

روی سرورهایی که دارای کنترل پنل دایرکت ادمین هستند، باید از CustomBuild برای این منظور استفاده کرد. CustomBuild حکم مدیر بسته‌های نرم افزاری روی سرور دایرکت ادمین را دارد. اگر وارد بخش مدیریت DirectAdmin شوید، و افزونهٔ CustomBuild را روی این کنترل پنل نصب کرده باشید، با ورود به صفحه‌ای با همین نام، باید وارد سربرگ Edit Options شوید و وب‌سرور را روی Litespeed تنظیم کنید. حالا اگر نیازی به وارد کردن کد لایسنس هم بود، این کار را از همان‌جا قادرید انجام دهید. در نهایت هم از سربرگ Build Software اقدام به Build کردن Litespeed کنید. پس از آن هم حتماً PHP را Build کنید.

اما اگر خواسته باشید این مراحل را از طریق خط فرمان انجام دهید، خیلی راحت کاری که در آموزش نصب لایت اسپید روی دایرکت ادمین توضیح داده شده را انجام دهید.

نصب لایت اسپید از طریق لایسنس اشتراکی

اما گذشته از مراحل رسمی که در بالا توضیح داده شد، اگر از لایسنس های اشتراکی یا همان لایسنس های ارزان قیمت ما استفاده کنید، خود سیستم لایسنس، به صورت خودکار با اجرای دستورات، شروع به نصب لایت اسپید می‌کند و دیگر نیازی نیست درگیر مراحل نصب Litespeed روی سرور لینوکس شوید. تنها کافی است درون screen دستوراتی که به شما داده می‌شود را اجرا نمایید و برای چند دقیقه صبر کنید تا کار به اتمام برسد. بعد از آن که لایت اسپید نصب شد، تمامی سایت‌های شما به صورت خودکار روی لایت اسپید بالا می‌آیند و حتی پیکربندی‌های اولیه هم انجام می‌گردند.

آوریل 21, 2021 Webnolog بدون دیدگاه

0 دیدگاه

دیدگاه تان را ارسال کنید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد!