هاست ایرانی بهتره یا خارجی ؟

هاست ایرانی بهتره یا خارجی

هاست یا فضای میزبانی سایت اینترنتی، چیزی نیست که تولید داخل یا خارج از کشور داشته باشد! در هر صورت به دلیل اینکه این دانش کاملاً وارداتی است، تمامی سخت افزارها و نرم افزارهای صنعت هاستینگ هم وارداتی هستند و برخلاف محصولات دیگر که کیفیت داخلی آن با خارجی‌اش متفاوت است، در مورد هاست یا فضای میزبانی این مورد صدق نمی‌کند. در عوض در زمان تهیه هاست باید به موارد دیگر دقت داشت که سبب بالا رفتن سرعت باز شدن صفحات سایت و در نتیجه رضایت بیشتر بازدید کنندگان شود. در این مقاله سعی می‌شود روی این جنبهٔ قضیه بیشتر تمرکز شود.

عرضه کنندگان ایرانی فضای میزبانی تماماً از سخت افزارها و نرم افزارهایی استفاده می‌کنند که تماماً خارجی هستند. به همین دلیل هم هست که وقتی قیمت ارز افزایش پیدا می‌کند، قیمت این قبیل محصولات هم فوراً تحت تاثیر قرار می‌گیرند. پس وجه تمایز در اینجا بیشتر نوع پیکربندی و برپاسازی سروری است که قرار است روی آن فضای میزبانی ارائه شود. یا شبکه‌ای است که سرور قرار است به آن متصل شود که در حال حاضر شبکهٔ اینترنت کشور کیفیتی را دارد که هر روز در حال تجربهٔ آن هستیم.

پس از این بابت هاست ایرانی یا هاست خارجی تفاوت زیادی با هم ندارند و فقط باید دید که ارائهٔ دهندهٔ آنها با چه کیفیتی و خدمات پس از فروشی در حال کار است. اما می‌رویم سراغ دیگر جنبه‌های تمایز که مهم‌تر هستند.

موقعیت مکانی بازدید کنندگان سایت

در اولین قدم باید سعی ما این باشد که سروری که سایت ما روی آن قرار می‌گیرد، از نظر مکانی به بازدید کننده نزدیک‌تر باشد. مثلاً هاستی که در ایران قرار گرفته، برای بازدید کنندگان ایرانی بهتر است. هر چند که از سخت افزار خیلی قدرتمندی هم استفاده نکرده باشید. البته اگر در مورد سخت افزار هم شرکت ارائه دهندهٔ دقیق عمل کرده باشد، سرعت در حداکثر توان خود خواهد بود که بسیار هم عالی است. اما معمولاً هاستی با بهترین سخت افزارها اگر در دورترین موقعیت مکانی نسبت به بازدیدکنندگان باشد، ممکن است کیفیت مطلوب را نداشته باشد. پس سعی کنید همیشه به این نکته دقت کنید.

موارد مربوط به تحریم و در دسترس پذیری اطلاعات

این نکته خیلی مهم است که در بدترین شرایط اگر دسترسی ما به اینترنت بین الملل قطع شد، ما همچنان به اطلاعات روی هاست خود دسترسی داشته باشیم. این قطعی می‌تواند از خارج یا داخل باشد. مثل اتفاقی که چند سال پیش برای اینترنت بین الملل از داخل ایران افتاد که بازدید کنندگان ایرانی قادر به بازدید از سایت‌های خارجی نبودند. پس در چنین شرایطی اگر هاست داخل کشور باشد، حداقل افراد از داخل کشور به سایت دسترسی خواهند داشت.

از طرف دیگر، ما زمان زیادی را روی تولید محتوا و رسیدگی فنی روی سایت می‌گذاریم. حتی فکر اینکه روزی دیگر به این اطلاعات دسترسی نداشته باشیم، وحشت آفرین است. پس یکی دیگر از مزیت‌های میزبانی سایت روی هاست ایران همین مورد است. البته عوامل دیگر هم باید حتماً در نظر گرفته شوند. در ضمن رسیدگی‌های قانونی و حقوقی در مورد هاست‌های ایرانی راحت‌تر است.

در هر صورت توضیحاتی که در این مقاله خدمت شما دوستان عزیز وبنولوگ عرض شد، نکاتی بود که در تهیهٔ هاست ایران یا خارج باید در نظر بگیرید. ولی این بدان معنا نیست که کلاً هاست خارجی اصلا مناسب نیست. بلکه هر کدام ممکن است کاربرد خاص خود را داشته باشید. برای یک پروژه هاست ایران و برای دیگری هاست خارج بهتر باشد. با در نظر گرفتن این نکات باید بهترین انتخاب را داشت.

آوریل 13, 2021 Webnolog بدون دیدگاه

0 دیدگاه

دیدگاه تان را ارسال کنید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد!