فعال سازی GZIP در سی پنل

فعال کردن GZIP در سی پنل

GZIP یعنی فشرده سازی محتوای سایت، که سبب افزایش سرعت بارگذاری صفحات آن و خوشنودی هر چه بیشتر کاربران سایت می‌شود. اگر هاست لینوکس دارید، وب سرور آن که می‌تواند آپاچی یا هر نوع وب سرور رایگان یا تجاریِ دیگری باشد، قطعاً باید از امکان GZIP پشتیبانی کند. پس یا از قبل این قابلیت فعال است، که می‌توانید توسط سرویس‌های برخط اینترنتی این موضوع را بررسی کنید. یا باید به یک روشی GZIP را روی هاست خود فعال کنید.

البته معمولاً مدیران سرورهای لینوکس، سعی می‌کنند فشرده سازی GZIP را روی تمامی سایت‌های روی سرور فعال کنند. این کار در سطح سرور سبب کاهش چشمگیر میزان مصرف پهنای باند می‌شود، که هم به نفع شبکهٔ هاستینگ می‌باشد. هم به نفع تمامی سایت‌های روی آن. پس بهترین کار این است که اول چک کنید که آیا GZIP از قبل فعال است یا خیر.

از نظر فنی شما برای فعال کردن GZIP باید سند htaccess را که همان سند پیکربندی وب سرور در سطح کاربر نهایی است را ویرایش کنید. اما جالب است بدانید که در سی پنل ما یک ابزار گرافیکی به نام Optimize Website داریم که دقیقاً همان کد htaccess را اعمال می‌کند، بدون اینکه خطایی در آن وجود داشته باشد.

فعال کردن GZIP در سی پنل

وارد حساب سی پنل خود شوید و صفحهٔ Optimize Website را جستجو کنید و وارد آن شوید.

فعال کردن GZIP در سی پنل

ممکن است در حالت پیش فرض، گزینهٔ Disabled به معنای غیرفعال انتخاب شده باشد. پس با توجه به توضیحاتی که در ابتدای این مقاله دادیم، ممکن است با انتخاب همین گزینه، واقعاً Gzip روی سایت شما غیرفعال نباشد! حتماً باید شخصاً این موضوع را در صفحات نهایی سایت بررسی کنید. ولی به هر حال با انتخاب دو گزینهٔ بعدی، Gzip الزاماً روی هاست شما فعال خواهد شد.

  • Compress All Content : با انتخاب این گزینه، Gzip روی تمامی محتویات سایت فعال می‌شود.
  • Compress the specified MIME types : با انتخاب این گزینه، Gzip تنها روی محتویاتی که نوع آنها را در جعبهٔ زیرین انتخاب کردید فعال می‌گردد.

می‌توانید با انتخاب گزینهٔ دوم روی Update Settings کلیک کنید و از صفحه خارج کنید. با این روش به راحتی فشرده سازی Gzip را در سی پنل فعال کردید.

جولای 18, 2020 Webnolog بدون دیدگاه

0 دیدگاه

دیدگاه تان را ارسال کنید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد!