فهمیدن نسخه php سایت

فهمیدن نسخه php سایت

اگر از هاستی استفاده می‌کنید که دارای PHP برای اجرای چنین برنامه‌هایی است، ممکن است نیاز پیدا کنید تا از نسخهٔ PHP نصب شده روی سرور مطلع شوید. مثلاً قصد نصب یک CMS یا سیستم مدیریت محتوا را دارید، که از یک نسخهٔ خاصی از PHP پشتیبانی می‌کند. پس باید به عنوان یک پیش‌نیاز، نسخه‌ای مورد نیاز از PHP را برای آن نرم افزار فراهم آورید.

تنظیم نسخهٔ PHP دلخواه

امروزه هاست‌های جدید، از قابلیتی پشتیبانی می‌کنند که به کاربران‌شان اجازهٔ تنظیم و تغییر نسخهٔ PHP را می‌دهند. پس چه هاست شما از نوع لینوکس با کنترل پنل دایرکت ادمین یا سی‌پنل باشد، یا از نوع ویندوز، بهتر است ابتدا یک بررسی بفرمایید که آیا می‌توانید نسخهٔ PHP دلخواه خود را روی آن تنظیم نمایید یا خیر. برای اطلاع از این موضوع هم می‌توانید با ارسال یک درخواست پشتیبانی و سوال از جایی که هاست را تهیه کردید از وجود این امکان مطلع شوید. هم می‌توانید خودتان وارد کنترل پنل شده و با جستجوی ابزاری با نامی شبیه به PHP Selector یا PHP Version پی به وجود این قابلیت ببرید.

پس اگر ابزار تغییر نسخهٔ PHP در اختیار شما بود، علاوه بر اینکه از همان جا هم می‌توانید نسخهٔ PHP فعال را مشاهده کنید، نسخهٔ دلخواه‌تان را هم می‌توانید روی سایت تنظیم کنید.

دریافتن نسخه PHP سایت

ولی به طور کلی برای اطلاع از نسخهٔ php فعال روی سایت، چند تا راه حل مرسوم وجود دارد که در زیر می‌توانید توضیحات کامل هر کدام را مطالعه کنید.

از طریق کنترل پنل

کنترل پنل‌هایی مثل سی پنل و دایرکت ادمین بخشی برای نمایش نسخهٔ PHP فعال دارند. همانطور که گفته شد، مهم‌ترین بخش، ابزار تغییر نسخهٔ PHP است که در آنجا نسخهٔ فعال PHP هم به نمایش گذاشته می‌شود. علاوه بر آن مثلاً در سی‌پنل، صفحهٔ Server Information هم نسخهٔ PHP را روبروی عنوان PHP Version می‌نویسد.

صفحه Server Information در سی پنل

از طریق تابع PHP با نام phpversion

یک سند با پسوند php روی هاست خود بسازید و خطوط زیر را درون آن بنویسید و آن را ذخیره کنید. سپس این سند را درون مرورگر خود باز کنید. نسخهٔ PHP اجرایی روی هاست شما نشان داده می‌شود. البته از تابع phpinfo() هم می‌توان استفاده نمود.

<?php   echo phpversion(); ?>

از طریق افزونه‌ها

اگر از وردپرس یا دیگر CMS ها استفاده می‌کنید، برای این نرم افزارها افزونه‌هایی نوشته شده که می‌توان با نصب و فعال سازی آنها، نسخهٔ PHP را دریافت کرد. نمونه‌ای از آنها برای وردپرس WordPress phpinfo و Display PHP Version می‌باشند.

فوریه 19, 2020 Webnolog بدون دیدگاه

0 دیدگاه

دیدگاه تان را ارسال کنید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد!