مصیبتی به نام درگاه پرداخت اینترنتی برای سایت !

مصیبتی به نام درگاه پرداخت اینترنتی برای سایت

اگر قصد دریافت مبلغی از مشتریان خود روی سایت را داشته باشید، تا بتوانید به آنها خدمت یا محصولی را عرضه کنید و از این راه درآمدی هم کسب کنید، قطعاً شما نیاز به درگاه پرداخت اینترنتی دارید. درگاهی که به کاربران این اجازه را می‌‌دهد تا با کارت بانکی خود و رمز دوم آن مبلغ را به حساب شما منتقل کنند. بدون اینکه نیاز به خارج شدن از سایت‌تان وجود داشته باشد. این درگاه‌ها برای سایت، دقیقاً حکم کارتخوان برای فروشگاه‌های فیزیکی را دارند. به همین دلیل به آنها vPOS گفته می‌شود.

درگاه‌های بانکی دارای انواع مختلفی هستند. برخی از آنها را مستقیم خود بانک‌ها ارائه می‌کنند و برخی دیگر را شرکت‌های خصوصی می‌دهند که در ازای این کار درصدی کارمزد دریافت می‌کنند. دریافت درگاه‌های مستقیم بانکی کمی سخت و پیچیده بود و هست. اما قبلا دریافت درگاه‌های غیرمستقیم از شرکت‌های خصوصی کار ساده‌ای بود. تا اینکه در حال حاضر حتی برای اخذ همین درگاه هم باید کلی مدارک جور کرد و حتی پروندهٔ مالیاتی تشکیل داد! اتفاقی که در هیچ کجای دنیا شاهد آن نیستیم.

حالا به جرأت می‌توان گفت که در ایران دریافت هر نوع درگاه پرداخت اینترنتی برای سایت کاری دشوار شده! آن هم دقیقاً در سالی که از نامش باید چیز دیگری را استنباط کرد!!

در همه جای دنیا موجودیت کسب و کارهای نویا که به آنها Start Up گفته می‌شود، طوری شناخته شده است که عوامل مدیریت کسب‌وکار نوپا، درگیر مسائل پیش پا افتاده نشوند و روی هدف‌شان که کار روی لبهٔ فناوری است متمرکز شوند. مثلاً به طور خاص اگر یک کسب‌وکار نیاز به درگاه پرداخت اینترنتی داشته باشد، خیلی ساده با ثبت نام در سایت PayPal می‌تواند در عرض چند دقیقه یک درگاه برای سایت خودش بگیرید و روی سایت نصب کند و از آن بیشتر نیاز به انجام کار دیگری نیست. ما از سرویسی صحبت می‌کنیم که موقعیت فیزیکی آن در کشوری است که سخت‌ترین قوانین مالیاتی را دارد!

در کشورهای پیشرفته به کسب‌وکار اجازهٔ رشد می‌دهند و زمانی که به رشد خوبی رسید، با توجه به حمایت‌هایی که دولت از وی کرده است، خود کسب و کار لازم می‌داند که تمام قوانین از جملهٔ قوانین مالیاتی را رعایت کند و این کار را با جان و دل انجام می‌دهد. اما در کشورهای عقب افتاده قوانین تجارت و کسب‌وکار و ساختار بروکراسی طوری و قوانین نانوشته تنظیم شده که از همان ابتدا افرادی که کسب‌وکاری را راه‌اندازی می‌کنند، به قدری درگیر مسائل حاشیه‌ای می‌شوند که دیگر رمقی برای ادامهٔ فعالیت پیدا نمی‌کنند و بعد از مدتی دست از کار می‌کشند!

به عنوان تنها کشوری در جهان که ۴ دهه است که تورم دو رقمی دارد، که نشان دهندهٔ عدم برنامه ریزی صحیح و اجرای درست در حیطهٔ اقتصاد است، لازم است در قرن جدید تجدید نظرهای جدی در این زمینه صورت گیرد. در غیر این صورت همانطور که نشانه‌های آن محرز است، اقتصاد ایران به پرتگاه‌های بدی هدایت خواهد شد.

درگاه اینترنتی برای سایت هم به عنوان اولین سکو برای ساخت یک کسب و کار کوچک اینترنتی نیاز است تسهیلاتی برای اخذ آن در نظر گرفته شود. در غیر این صورت ممکن است در آینده مسیر اخذ مبلغ از مشتری طوری تغییر کند که دولت هیچ کنترلی روی آن نداشته باشد!

شما هم اگر تازه قصد راه اندازی یک فروشگاه کوچک برای شروع کسب‌وکارتان را داشته باشید، ممکن است مجبور شوید از روش‌های دیگر برای دریافت مبلغ اقدام کنید. یا اصلاً عطایش را به لقایش ببخشید! این مشکل شما نیست. ولی چاره‌ای ندارید جز اینکه این قبیل مشکلات را تحمل کنید!

شما هم اگر تجربه‌ای در این زمینه دارید، می‌توانید در قسمت دیدگاه‌ها نظر خود را برای ما و دیگر خوانندگان وبنولوگ ارسال کنید.

آوریل 27, 2022 Webnolog بدون دیدگاه

0 دیدگاه

دیدگاه تان را ارسال کنید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد!