cPanel / whm چیست ؟

زمانی که فردی قصد راه اندازی یک سایت را دارد، باید یک هاست یا همان فضای میزبانی تهیه کند. فضای میزبانی برای بارگذاری فایل های سایت مورد استفاده قرار می گیرد. اگر این فرد خواسته باشید از امکانات فضای میزبانی که به او اختصاص داده شده است استفاده کند، باید از طریق یک کنترل پنل این کار را انجام دهد. کنترل پنل هم یک فضایی است که با استفاده از مرورگر اینترنتی می توان وارد آن شد و از امکانات هاست استفاده کرد. cpanel نوعی از این کنترل پنل مدیریت فضای میزبانی برای مشتریِ نهایی است.

اما حالا شاید از خودتان بپرسید که WHM چیست؟ WHM هم یک کنترل پنل است. با این تفاوت که برای مدیر اصلی سرور و مدیران میانی و نمایندگان هاست در نظر گرفته شده است. WHM و cPanel در اصل یک نرم افزار هستند. که روی سرور نصب می شوند و جدای از هم نیستند. فقط کاربرد هر کدام برای افراد با سطوح مختلف است. همانطور گفت شد کنترل پنل cPanel برای کاربران نهایی است که قصد راه اندازیِ سایت خود را دارند. اما اگر شما خواسته باشید یک نمایندگی هاست تهیه کنید و هاست بفروشید به شما دسترسی WHM داده می شود. مدیر اصلیِ سرور هم که خود دسترسیِ WHM با سطح دسترسیِ بالاتری را دارد.

پس تا اینجا الان تا حد زیادی می توانید فرق و اختلاف بین WHM و cPanel را درک کنید. اگر خواسته باشیم به شما توضیحات بیشتری ارائه کنیم، WHM دارای ابزارهای مدیریتیِ تنظیمات سرور و همچنین مدیریت مشتریانی است که به هر کدام یک cPanel تحویل داده شده است. مثلاً فرض می کنیم مدیر سرور می خواهد یک حساب cPanel برای یکی از مشتریان خود ایجاد کند. برای این منظور باید وارد حساب خود در WHM شود. یا اینکه مدیر کل سرور برای مدیریت و انجام تنظیمات اصلی و بنیاییِ سرور باید وارد WHM ریشه یا همان بخشی که تمامیِ امکانات قابل دسترس است وارد شود.

اما کسی که قصد راه اندازی سایت دارد باید وارد حساب cPanel خود شود. روی یک سرور می تواند ده ها یا صدها هاست قرار گرفته باشد که بدین ترتیب صدها سایت را یک سرور مدیریت می کند. امکاناتی که درون پنل WHM هست با امکانات cPanel کاملاً متفاوت است که این تفاوت دلیل همان کاربردی است که هر کدام دارند.

قابل ذکر است که وقتی صحبت از هاست یا فضای میزبانی می شود، منظور ما یک فضای اشتراکی است که روی یک سرور وب قرار گرفته است. راجع به این مفاهم قبلاً در بخش وبلاگ وبنولوگ به طور کامل توضیحات ارائه شده است. پس بدین ترتیب معمولاً صدها هاست روی یک سرور قرار گرفته اند که در اولین قدم مدیر سرور روی آن WHM/cPanel را نصب می کند که همانطور که گفته شده این دو موضوع، دو نرم افزار جدای از هم نیستند. فقط کاربردشان برای افراد مختلف فرق می کند.

جولای 22, 2017 Webnolog 7 دیدگاه

7 دیدگاه

 1. naser گفت:

  ممنااااااااااان

 2. حسی گفت:

  تشکر

 3. سعید گفت:

  سلام ببخشید من برا سایتم میخوام گزینه allow url open رو تغیر بدم همه جا هم نوشته توی whm برید باید چیکار کنم؟ توی سی پنل هم multi php ini editor ندارم ک
  ممنون از شما

  • Webnolog گفت:

   با سلام؛ برای تغییر مقدار allow url open حتماً باید دسترسی روت یا ریشه به سرور رو داشته باشید. کاربر عادی سی پنل نمی تونه این مقدار رو تغییر بده.
   چون از نظر امنیتی هم خیلی حساسه این گزینه.

 4. محسن گفت:

  Create a New Account
  Account Creation Status: failed

  (XID 6h5u9j) The system failed to connect to the “PostgreSQL” database “postgres” because of an error: connection_failure (could not connect to server: No such file or directory Is the server running locally and accepting connections on Unix domain socket “/tmp/.s.PGSQL.5432”?) at /usr/local/cpanel/Whostmgr/Accounts/Create.pm line 1275.

  سلام دوستان من در زمان ساخت یوزر داخل whm به این مشکل میخورم.کسی میتونه راهنمایی کنه ؟

  • Webnolog گفت:

   درود. باید سرویس دیتابیس PostgreSQL رو بررسی کنید که اول از همه بدون مشکل در حال اجرا باشد و همچنین مشکل فنی توی گزارش های این نرم افزار وجود نداشته باشد.

 5. روح الله همتی گفت:

  ممنون از توضیحات خوب ساده و راهگشایتان

دیدگاه تان را ارسال کنید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد!