آموزش Cockpit برای مدیریت و پیکربندی سرور لینوکس

کار با سرور لینوکس با Cockpit

همواره ما انسان ها به دنبال راحت ترین راه برای رسیدن به هدف هستیم. البته راحت ترین باید در کنار بهینه ترین قرار گیرد! بر همین اساس، برای کار با سرور لینوکس هم باید به دنبال راحت ترین و بهینه ترین راه کار بود. اگر به تازگی قصد کار با سرور لینوکس را در سر می‌پرورانید و به این فکر افتاده‌اید که برای این منظور لینوکس را بیاموزید، باید به شما بگویم که تقریباً راه ناهمواری پیش روی شماست. به این دلیل که معمولاً منابع آموزشی نه چندان کاملی موجود است. البته اگر به زبان انگلیسی تسلط کافی را نداشته باشید. با این وجود حتی اگر تسلط شما به زبان انگلیسی هم مناسب باشد، باز هم باید وقت گذاشت و آزمون و خطا کرد. پس انتظار معجزه نباید داشت. باید یک برنامهٔ چندین ماهه تا چندین ساله داشت.

اما پیشنهاد من استفاده از یک راه میانبر است. راهی که عملاً استفاده از یک نرم افزار کاربردی روی سرور لینوکس است. نام این نرم افزار Cockpit است. کاک پیت یک کنترل پنل برای سرور لینوکس است که با استفاده از آن خیلی از کارهایی که می‌بایستی با خط فرمان انجام داد را از طریق محیط گرافیکی می‌توانیم انجام دهیم. با این روش سرعت کار ما افزایش پیدا خواهد کرد و اگر هم در جایی نیاز به خط فرمان داشتیم، از همان کاک پیپ وارد صفحهٔ Terminal می‌شویم و دستورات‌مان را اجرا می‌کنیم.

در Cockpit بسیاری از جوانب مدیریت سرور پوشش داده شده است. مهم ترین آنها بدین قرارند:

  • بررسی گزارش‌های سرور
  • مدیریت فضای ذخیره سازی و Hard و پارتیشن‌ها
  • تنظیمات شبکه و دیوار آتش و رصد آنها
  • ساخت و مدیریت ماشین‌های مجازی و همچنین کانتینرها
  • ساخت و مدیریت حساب‌های کاربری
  • مدیریت و بررسی وضعیت سرویس‌ها یا بسته‌های نرم افزاری روی سرور
  • تنظیمات Selinux
  • به روز رسانی سرور و نرم افزارهای آن
  • و …

همانطور که با بررسی فهرست بالا می‌توان فهمید، Cockpit تقریباً تمامی بخش‌های مدیریتی را پوشش می‌دهد و می‌تواند یک راهکار جالب برای مدیریت و حتی پیکربندی سرور لینوکس باشد. البته سروری که نیازی به کنترل پنل های واگذاری فضای میزبانی و یا منابع به کاربر نهایی ندارد. چون اگر سرور شما یک سرور هاستینگ باشد که به صورت تجاری هاست عرضه می‌کند، قطعاً Cockpit به درد شما نخواهد خورد!

از طرف دیگر اگر قصد آموزش مباحث مدیریت و کانفیگ سرور لینوکس را دارید، بهتر است که ابتدا با Cockpit کار کنید. کار کردن با این نرم افزار سبک، شما را با خیلی از مفاهیم و اصول شبکه و مدیریت سرور لینوکس آشنا می‌کند. اگر خواسته باشید کار آموزش کاک پیت را با ویدیوهای آموزشی شروع کنید، به شما پیشنهاد می‌کنم که بستهٔ آموزش جامع Cockpit را از دست ندهید. اگر نیم نگاهی به فهرست ویدیوهای آموزشی موجود در آن بیاندازید، قطعاً پی به کیفیت بالای آن خواهید برد.

نوامبر 1, 2020 Webnolog بدون دیدگاه

0 دیدگاه

دیدگاه تان را ارسال کنید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد!