معرفی AlmaLinux به عنوان جایگزین CentOS

معرفی AlmaLinux به عنوان جایگزین CentOS

همانطور که می‌دانیم CentOS یکی از محبوب‌ترین توزیع‌های لینوکس، قرار است که از الان به بعد به مانند گذشته منتشر نشود! به طور کلی باید گفت که ما دیگر CentOS پایدار نخواهیم داشت! این تصمیم مالک جدید CentOS یعنی شرکت RedHat است. بنابراین تصمیم، یکی از شرکت‌های تجاری که محصولات متکی به CentOS بود یک توزیع از لینوکس دقیقاً به مانند CentOS منتشر کرده به نام AlmaLinux OS که دقیقاً مثل همان CentOS بر پایهٔ RedHat است.

CentOS ای که تا الان منتشر می‌شد، یک نسخهٔ کامل و البته رایگان از توزیع RedHat بود. RedHat برخلاف دیگر توزیع‌های لینوکس رایگان نیست و دارای امکانات بسیار زیادی است. اما به علت اینکه بازمتن است و بازنشر آن رایگان است، CentOS از روی آن ساخته شده که کسانی که مایل به پرداخت هزینه نیستند، به جای RedHat از CentOS استفاده کنند.

اما مدتی است که شرکت RedHat مدیریت پروژهٔ CentOS را هم به دست گرفته و پس از نسخهٔ CentOS 8 دیگر CentOS پایدار نخواهیم داشت! یعنی CentOS همچنان رایگان است و کاربران باید CentOS Stream را دریافت و نصب کنند. اما نکتهٔ مهم این جاست که شرکت Redhat قصد دارد بسته‌های نرم افزاری که پایدار نیستند و باید همچنان تست‌هایی روی آنها انجام شود را روی CentOS Stream عرضه کند! همین کار باعث شده خیلی از کاربران در فضای مجازی معتقد بر این باشند که RedHat قصد دارد از کاربران CentOS به عنوان موش آزمایشگاهی استفاده کند! به همین دلیل CentOS Stream دیگر پایدار نخواهد بود.

از همین رو تقریباً تمامی شرکت‌ها و افرادی که کارشان با CentOS گره خورده، نگران این موضوع هستند که چطور باید جای خالی CentOS را پر کنند؟! از طرف دیگر همین نگرانی برای شرکت‌های ارائه کنندهٔ کنترل پنل و دیگر نرم افزارهای تجاری هم وجود دارد، که کسب و کارشان در رابطهٔ مستقیم با CentOS است. یکی از این شرکت‌ها Cloud Linux است که وصلهٔ کلود لینوکس را برای CentOS تدارک دیده که روی سرورهای هاستینگ از آن استفاده می‌شود.

مدیر این شرکت تصمیم گرفته یک توزیع رایگان و جدید از Redhat ارائه کند که بنابر گفتهٔ وی AlmaLinux به صورت رایگان و متن باز دقیقاً به مانند CentOS می‌تواند محبوبیت خود را سریع به دست آورد. فعلاً ما AlmaLinux 8 را پیش رو خواهیم داشت و می‌توانیم آن را دریافت و نصب کنیم. در کنار آن راهکاری هم برای تبدیل سرورهای CentOS فعلی به آلمالینوکس وجود دارد که تنها با یک دستور انجام شدنی است و تمامی سرویس‌ها بدون قطعی روی سرور کار خواهند کرد. البته همچنان CentOS 7 و CentOS 8 تا انتهای تاریخ اعتبار پشتیبانی از بسته‌های به روز رسانی پشتیبانی می‌کنند. این تاریخ برای CentOS 8 کمتر از یکسال (۳۱ December 2021) و برای CentOS 7 تقریباً ۳ سال دیگر (۳۰ June 2024) است.

سایت آلمالینوکس به نشانی almalinux.org می‌تواند اطلاعات بیشتری راجع به این توزیع از لینوکس به شما ارائه کند. از آنجایی که پشت یک چنین توزیعی شرکتی مثل کلود لینوکس قرار گرفته است، افراد زیادی تصمیم گرفته‌اند که به این توزیع اعتماد کنند و از آن استفاده کنند. پس شما هم حداقل می‌توانید آن را امتحان کنید.

آوریل 17, 2021 Webnolog بدون دیدگاه

0 دیدگاه

دیدگاه تان را ارسال کنید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد!