5 گرایش طراحی وب در سال 2016

وقتی همه تلاش می کنند که اینترنت مکانی مهیج تر و جذاب تر شود، وبمسترها و کارآفرین ها دنبال تکنیک های جدیدی هستند تا بتوانند این محیط را به لبه های پیشرفت نزدیک تر کنند. بر همین اساس هر ساله یک نوع گرایش هایی و قواعدی بیشتر از بقیه خودشان را نشان می دهند و وبمسترها به دنبال آنها هستند تا سایت های خود را کاربر پسند تر از قبل کنند. در سال ۲۰۱۶ هم ما شاهد این گرایش ها بودیم که در این نوشتار قصد داریم راجع به ۵ گرایش پرکاربرد سایت گذشته صحبت کنیم.

واکنشگرایی (Responsive)

در گذشته اگر قصد داشتیم سایتی را طراحی کنیم، باید می دیدیم که بیشتر کاربران سایت از چه دستگاهی با چه رزولوشنی استفاده می‌کنند. در آن صورت حتی نیاز بود نسخه های متفاوتی از سایت را برای دستگاه های مختلف باز طراحی کنیم. در صورتی که الان حرف از واکنشگرا است. به این معنی که نمای صفحات سایت ما مطابق با عرض صفحه نمایش کاربر، خود را تطبیق می کند. این کار باعث می شود زمان بارگذاری سایت هم کاهش چشمگیری پیدا کند. به این دلیل که اجزاء غیر ضروری حذف شده و دیگر نیازی نیست بازدید کننده‌ها را به صفحات مختلفی ارجاع دهیم.

حرکت و پویانمایی (Locomotor)

اصل یک وب سایت بر اصل ثابت بودن استوار است. صفحاتی که شامل اجزای است که این اجزا معمولاً ثابت یک جا نشسته اند! اما در سال ۲۰۱۶ گرایش وبمسترها و طراحان وب به این سمت که بتوانند اجزاِ صفحات سایت شان را متحرک کنند رفته است. البته بیشتر این پویانمایی ها در ارتباط با افعال کاربران سایت است که به زیبایی و چشم نوازی صفحات سایت ها کمک می‌کند. از جمله بیشترین حرکت هایی که ما در صفحات وب می بینیم، پویانمایی پس زمینه یا خودِ شیء، زمانی که اشاره گر رویش می رود، حرکت اجزاء صفحه زمانی که صفحه بارگذاری می شود، و لغزنده های نمایشی که با عنوان اسلایدشو هم شناخته می شوند.

کاغذ کوانتومی (Quantum Paper)

زمانی که گوگل شروع به کار روی طراحی ماده (material designing) که نوع جدید و کاملی از طراحی تخت صفحات وب بود را اعلام کرد که، طراحی تخت توسعۀ جدی ای پیدا کرد. این نوع طراحی براساس طراحی شبکه ای، حرکت ها و پویانمایی واکنشگرا، حاشیه بندی و افکت های عمقی از قبیل نورپردازی و سایه بود. نتیجۀ این نوع طراحی احساس راحتی هر چه بیشتر بازدید کننده و همچنین نمای حرفه ای سایت است.

فعل و انفعال ها (Interactions)

ایدۀ پشت هر وبسایت نوینی، این است که کاربران را به فعل و انفعال بیتشری وادار کند. برای رسیدن به این مقصود باید کاری کرد که کاربران احساس ناراحتی یا رنج نکنند. این واکنش ها باید بیشتر از یک لایک کردن یا پسندیدنِ ساده باشد. در پاره ای از موارد باید چندین فعل و انفعال آنقدر حرفه ای کنار یکدیگر چیده شده باشد که کاربر اصلاً احساس نکند که یک کار اجباری انجام می دهد.

همزاد (Doppelgangers)

در نتیجۀ طراحیِ سایت قرن ۲۱ بسیاری از سایت ها شبیه به هم شدند. استفاده از ترفندها و استانداردهایی که توسط یک شرکت یا گروهی ابداع شده است، سبب شده تعداد بسیار زیادی سایت وجود داشته باشد که همگی شکل هم هستند. البته این چیز بدی نیست. همانطور که می دانید، همه دوست دارند یک روال همیشگی در مواجه شدن با یک چیزی داشته باشند. نه اینکه اول زمانی را صرف کشفیات کنند، بعد دست به کار شوند.

در هر صورت اگر شما یک طراح وب هستید و یا می خواهید وارد دنیای طراحی سایت شوید، باید بدانید که تمایل بازار به سمت چه چیزهایی است. سپس خودتان را با آنها وفق دهید. از قواعد و فناوری های جدید استفاده کنید و کاری کنید که سایت شما چیزی از دیگر سایت ها کم نداشته باشد.

ژانویه 23, 2017 Webnolog بدون دیدگاه

0 دیدگاه

دیدگاه تان را ارسال کنید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد!