5 نکتۀ مهم راجع به طراحی سایت های حرفه ای

5 نکتۀ مهم راجع به طراحی سایت های حرفه ای

صنعت طراحی سایت روز به روز در حال تغییر و تحول است. به طوری که فناوری‌ها به روز می شود و شاید فرآیند تولید یک سایت به روز اندکی تغییر کند. بر همین اساس به نظر نمی‌رسد که ما بتوانیم آسوده خاطر پس از طراحی سایت دست از آن بکشیم و صبر کنیم تا خودش رشد کند! ما باید مدام در حال به روز کردن اطلاعات خود و همچنین به روز کردن سایت خود باشیم. حالا این به روز شدن می‌تواند هم نرم افزاری باشد و هم محتوایی یا موارد دیگر. اما ما در اینجا می‌خواهیم به ۵ نکتۀ مهم راجع به طراحی یک سایت حرفه‌ای صحبت کنیم. نکاتی که اگر شما هم دوست داشته باشید یک سایت کامل داشته باشید، باید آنها را در نظر بگیرید.

۱- سایتی تمیز و پیوسته

منظور از یک سایت تمیز، سایتی است که در عین حال که شلوغ و درهم و برهم نیست، تمامی نیازهای کاربران و بازدید کنندگان آن را هم برطرف کند. این گونه سایت‌ها جذابیت به مراتب بیشتری دارند. اصلاً شاید یکی از دلایل اینکه سایت های Flat یا تخت در حال حاضر مد شدند، این باشد که این عناصر این گونه سایت ها بسیار ساده و سبک کنار همدیگر چیده شدند. علاوه بر آن از رنگ بندیِ ساده و بدون شیبِ رنگ زیاد استفاده شده است.

منظور از پیوسته بودن هم این است که هماهنگیِ خاصی در بین صفحات سایت شما وجود داشته باشد که باعث گردد یک تجربۀ کاربریِ منحصر به فردی به بازدید کنندگان سایت شما داده شود که در هیچ سایت دیگری وجود ندارد. در نظر داشتن همین مورد می تواند در موفقیت سایت شما سهم بسیار والایی داشته باشد.

۲- ببینید و یاد بگیرید

شما حتماً در روز سایت‌های زیادی را در سطح وب می‌بینید و با آنها تعامل دارید. دیدن سایت های مختلف برای پیاده کردن سایت خودتان می تواند خیلی به شما کمک کند. اینکه هر سایت اصولاً از چه اجزایی تشکیل شده است و اینکه سایت شما آیا به آن اجزا نیاز دارد یا خیر، همگی جزء مراحل آموختن برای عمل کردن است. البته ما نباید دقیقاً مثل الگوی یک سایت دیگر را روی سایت خود پیاده کنیم. این کار علاوه بر اینکه خلاف قوانین حق تالیف و صاحب امتیازی است، باعث می شود بازدید کنندگان سایت شما احساس کنند سایت شما یکتا و منحصر به فرد نیست. با اینکه حتی زمان زیادی را روی تولید محتوا و یا نوشتن مقاله گذاشتید.

۳- سلسله مراتب بصری برای سایت

فرض می کنیم یک نفر برای اولین بار وارد سایت شما می شود. اولین چیزی که به دید او خواهد آمد چیست؟ اجزاء سایت خود را چطور کنار همدیگر چیدید که دقیقاً همان کاری را که شما می خواهید، این بازدید کننده انجام دهد؟ اینها سوالاتی است که در نهایت باعث می شود شما بتوانید به یک چینش و سلسله مراتب خوب از قرار دادن اجزاء سایت خود کنار همدیگر برسید.

این شما هستید که با قرار دادن اجزا در صفحات سایت خود، کاری می کنید بازدید کنندگان از بالای صفحه به پایین بیایند. یا از جپ به راست و یا بالعکس حرکت کنند. در نهایت این خواست شمای طراح سایت است که تعیین می کنید روال حرکت افراد به چه ترتیبی باشد. یا اینکه چه کاری روی سایت شما انجام دهند. اگر یک دکمۀ بزرگی در بالای همۀ صفحات سایت وجود داشته باشد برای ثبت نام، خوب حتماً شما می خواهید افراد بیشتری به عضویت سایت شما درآیند. به این نکات هم باید توجه ویژه ای داشته باشید.

۴- متن های راحت برای خواندن

متن بسیار مهم است. با اینکه انواع دیگری محتوا مثل ویدیو یا تصاویر و پرونده های صوتی از جذابیت بیشتری برخوردار هستند، اما هنوز این متن ها هستند که سلطنت می کنند و باعث می شود که افراد وارد صفحه ای از سایت شما شوند یا اینکه سایت شما را فوراً ترک کنند. سعی کنید متن های سایت خود را طوری بنویسید و سبک بندی کنید که به راحتی قابل خواندن و دسترس باشند. از این نظر کارهای زیادی را می توانید انجام دهید تا به این مقصود برسید.

  1. طرح رنگ خوبی را برای متن خود انتخاب کنید. انتخاب طرح رنگ بسیار مهم است. مثلاً انتخاب رنگ متن کرم با پس زمینۀ سفید خوانندگان را با سردرد مواجه خواهد کرد. که مطمئناً شما چنین چیزی نمی خواهید. بررسی های بسیاری برای انتخاب رنگ متن و پس زمینه و در حل طرح رنگ سایت انجام شده است که می توانید از نتایج آنها استفاده کنید. کافی است کمی جستجو و سپس مطالعه نمایید.
  2. از اندازۀ قلم خیلی ریز استفاده نکنید. هر چند که ممکن است اندازۀ قلم های ریز جذاب تر به نظر رسند. اما کاربران را در زمان خواندن آنها با مشکل مواجه خواهد کرد.
  3. انتخاب قلم(فونت) متن را تخصصی تر انجام دهید. از قلم های متنوع در سایت خود استفاده نکنید. حداکثر شاید ۳ نوع قلم کفایت کند. البته ۲ تا بهتر است. همین تعداد کم قلم را هم از قلم های مناسب برای مرورگر چهت خواندن انتخاب کنید.

۵- نسخۀ موبایل سایت

شما تا به حال یک سایت حرفه ای را دیده‌اید که نمای خوبی درون گوشی های تلفن همراه نداشته باشد؟ امروزه واقعاً دیگر نیازی به گفتن ندارد که بیش از نیمی از کاربران سایت ما را افرادی تشکیل می دهند که با گوشیِ هوشمندِ خود صفحات سایت ما را باز می کنند. خوب، این نیاز دارد که ما سایتی را طراحی کنیم که چنین افرادی سایت ما را بدون گسستگی ببینند و از تماشای آن لذت ببرند. کافی است یک آمارگیر کامل روی سایت خود نصب کنید و تعداد افرادی که با گوشیِ تلفن همراه یا دستگاه هایی با صفحه نمایش کوچک سایت شما را می بینند را بررسی کنید. اگر از قبل اطلاعی راجع به این موضوع نداشته باشید، حتماً شگفت زده خواهید شد.

این نکات شاید مهم ترین نکاتی بود که برای طراحی یک سایت پیشرفته باید در نظر می داشتیم. اما باید دانست که موارد و نکات بسیار دیگری هم وجود دارد که در مقالات دیگر سایت وبنولوگ به آنها اشاره خواهیم کرد تا شما بتوانید یک سایت کاملاً حرفه ای و درخور را ساخته و تقدیم بازدید کنندگان خود کنید و از این کار به هدف خود برسید.

سپتامبر 12, 2016 Webnolog 2 دیدگاه

2 دیدگاه

  1. sahra20 گفت:

    ممنونم از سایتتون

دیدگاه تان را ارسال کنید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد!