نمایندگی هاست چیست ؟

در بازار کسب و کار اصطلاح “نمایندگی” معمولاً یک مفهوم واحدی دارد. نمایندگیِ خودرو، نمایندگی یک کالای مصرفی، نمایندگیِ لوازم خانگی همگی به روشی از فروش اشاره دارد که در اصل پشت سر شما یک شرکت دیگر قرار گرفته است. در بازار هاستینگ هم چنین مفهومی وجود دارد. زمانی که قصد راه اندازی کسب و کار فروش هاست و دامنه در فضای مجازی را دارید و شما قادرید بستۀ نمایندگی هاست از یک شرکت خریداری کنید و اقدام به فروش هاست در قالب سایت و برند خود نمایید. در این حالت هیچ اثری از رد پای شرکت اصلی باقی نمی ماند و شما می توانید تحت برند خود کسب و کارتان را شروع کنید.

عبارت رسلر یا ریسلر که از کلمۀ انگلیسیِ Reseller گرفته شده است، دقیقاً معادل همین نمایندگی است. شما با مراجعه به سایت هایی که خدمات نمایندگی هاست ارائه می کنند، (مثل همین سایت) می توانید بستۀ نمایندگی مد نظر خود را خریداری کنید. دروۀ زمانیِ بسته های نمایندگی ماهیانه هستند و شما باید بعد از سپری شدن یک ماه، آن را تمدید کنید.

هر بستۀ نمایندگی دارای مشخصات و منابعی است که شما فراتر از آن قادر به میزبانی کرد مشتری های خود نیستید. به عنوان مثال ممکن است یک بستۀ میزبانی، فقط تعداد ۲۰ عدد مشتری را قادر به ساخت و پذیرش باشد. که بیشتر از آن مشتری را شما نمی توانید روی بستۀ نمایندگیِ خود بسازید. البته اینکه محدودیت چطور تعیین شده باشد کاملاً بستگی به سیاست های کاریِ شرکت میزبانی دارد. ولی چیزی که مشخص است این است که در هر صورت شما نمی توانید بیشتر از تعداد خاصی مشتری روی نمایندگیِ خود بیاورید.

زمانی که یک بستۀ نمایندگی تهیه می کنید، معمولاً اطلاعات نحوۀ استفاده از آن برای شما ایمیل می شود. یک کنترل پنل معمولاً به نام WHM داده می شود که شما با ورود به آن می توانید حساب های cPanel (کنترل پنلی که مشتریان شما با آن کار می کنند) را برای مشتری های خود بسازید. علاوه بر آن کنترل کاملی روی تنظیمات نمایندگی خود و امکانات جانبی خواهید داشت. شما به طور مستقیم قادرید وارد WHM شده و از امکاناتی که به شما داده شده برای مدیریت مشتری های خود استفاده کنید.

اما در خیلی از مواقع شما نیاز به یک نرم افزار حسابداری و مدیریت مشتری هم دارید. این نرم افزار را باید روی فضای میزبانیِ خود نصب کنید. به مانند اسکریپت هایی که برای راه اندازی سایت استفاده می کنید. حالا مشتریان شما با ثبت نام درون آن نرم افزار برای خود حسابی می سازند که تمامی کارها را برای شما خودکار انجام می دهد. نمونه ای از این نرم افزار WHMcs است که از نظر ماهیتی کاملاً متفاوت با WHM می باشد؛ این دو تا را با هم اشتباه نگیرید.

WHMcs به حساب WHM شما متصل می شود و ساخت حساب سی پنل و انجام تنظیمات آن را به طور خودکار انجام می دهد. WHMcs دارای ماژول های پرداخت هم هست که به بانک یا درگاه های واسط متصل می شوند که مبلغ را از مشتری می گیرند. بعد از آن هم به شما اطلاع می دهند و سفارش مشتری را به وی تحویل می دهد. می بینید که چقدر نرم افزارهای مدیریت مشتری کار شما را برای کار با نمایندگیِ هاست ساده می کنند. اما در هر صورت به تنهایی با استفاده از WHM هم قادرید هاستینگ خود را راه اندازی کنید. ولی باید به صورت دستی وارد WHM شده و برای مشتری های خود حساب بسازید و مشخصات حساب را به آنها تحویل دهید. این کار در بلند مدت ممکن است کمی کسل کننده باشد.

پس الان به طور کامل با نمایندگی هاست آشنا شدید. البته ما در اینجا بیشتر روی نمایندگیِ هاست با کنترل پنل WHM تمرکز کردیم. اما کنترل پنل های دیگر بسته به سیستم عامل سرور، از قبیل دایرکت ادمین هم هستند که فلسفۀ استفادۀ از آنها یکی است. اما ممکن است ظاهر و نمایی متفاوت داشته باشند. اما در حال حاضر WHM محبوب ترین آنهاست. و همانطور هم که باید بدانید کنترل پنل ها یک رابط هستند که به کاربران امکان استفاده از امکانات سرویس را تحت وب و با استفاده از یک مرورگر و خط اینترنتی می دهند.

پس الان برای شما کاملاً روشن شد که نمایندگی هاست برای فروش هاست مورد استفاده قرار می گیرد. به نسبت قیمت به مراتب کمتری از یک هاست دارد. به این دلیل که در این بین شما با فروش هاست به مشتری های خود سود کنید. در حال حاضر افراد زیادی هستند که با نمایندگیِ هاست کسب و کار اینترنتی خود را شرووع کردند. به عنوان مثال اگر شما طراح سایت هستید، حتماً نیاز به نمایندگی هاست دارید تا برای مشتریان خود سایت طراحی کنید. با کتاب های آموزشی ما همراه باشید که در مرکز دانلود وجود دارد. تا بیشتر با نمایندگی هاست و مباحث مرتبط آشنا شوید.

جولای 18, 2017 Webnolog بدون دیدگاه

0 دیدگاه

دیدگاه تان را ارسال کنید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد!