سرور چیست؟

کلمۀ سرور از عبارت Server به معنای خدمات دهنده گرفته شده است. به هر چیزی که خدماتی را به کاربرانش ارائه کند سرور می گویند. در دنیای رایانه هم دستگاهی که بتواند به تعداد زیادی از کاربران خدماتی ارائه کند سرور می گویند. این رایانه از سخت افزارهای نسبتاً قوی ای برخودار است و نرم افزارهایی که روی آن نصب می شوند هم اندکی اختلاف دارند. سرورها بسته به اینکه کجا استفاده می شوند، دارای کاربرد های مختلفی هستند و بر اساس کاربرد آنها یک پسوند یا پیشوند هم به خود می گیرند. بر همین اساس رایانه های سرور هم خود به دسته های مختلفی تقسیم بندی می شود که ما در ادامه به دو نوع مهم آنها اشاره خواهیم کرد.

سرور شبکۀ محلی

اگر ما خواسته باشیم چند تا رایانه را به هم متصل کنیم و به اصلاح آنها را شبکه کنیم، راه های مختلفی برای آن وجود دارد. اما یکی از مرسوم ترین راه های مورد نظر این است که یکی از رایانه ها به عنوان سرور در نظر گرفته شود که حاوی سخت افزارها و نرم افزارهای مناسب این کار است. دیگر رایانه ها به عنوان کاربر به سرور متصل شوند. ما به این رایانه سرور شبکۀ محلی می گوییم.

این سرور باید دارای سیستم عامل مخصوص همین کار باشد. به عنوان مثال ویندوزی که روی آن نصب می شود، باید ویندوز سرور باشد. یا اگر از لینوکس استفاده می کنید، باید بسته های نرم افزاری ای روی آن نصب شود که آن را به یک سرور تبدیل کنند. سروری که بتواند به رایانه های دیگری که درون آن شبکه هستند ارائۀ خدمات کنند.

سرور وب

اما نوع دیگری از سرورها هستند که در دیتاسنترها یا مراکز داده قرار گرفته اند و کارشان تقریباً مثل کاری است که سرورهای شبکۀ محلی انجام می دهند. یعنی آنها هم خدماتی را به کاربرانی که از طریق شبکۀ اینترنت از آنها درخواستی را طلب می کنند، ارائه می کنند. به عنوان مثال اگر سایتی روی یک سرور وب قرار گرفته باشد و یک بازدید کننده برای دیدن آن سایت درخواست خودش را به آن سرور ارائه دهند، کاری که آن سرور انجام می دهد این است که سایت مورد نظر را به او بر می گرداند. این کار را شاید در روز هزاران بار یا میلیون ها بار یک سرور وب انجام می دهد.

سرورهای وب دارای شکل و شمایل خاص خود هستند. به این دلیل که قرار است به صورت انبوه در یک جا نگهداری شوند. در تصویری که در این صفحه می بینید، نمایی از چند تا سرور را به ما نشان می دهد. این سرورها دارای همان ساختار رایانه های شخصی هستند. اما سخت افزار قدرتمند تری دارند. اما از نظر نرم افزاری، سرورهای وب دارای نرم افزارهای خاصی هم هستند. به عنوان مثال یک سرور وب باید شامل نرم افزاری باشد که به بازدید کنندگان یک سایت اینترنتی خدمات ارائه کند.

یک سرور وب آن قدر قوی هست که برای چندین تا چند صد سایت اینترنتی کفایت کند. به همین دلیل معمولاً شرکت های میزبانیِ وب یک سرور را به صورت تقسیم بندی شده بین چندین کاربر به فروش می رسانند. به هر کدام از این فضاها یک هاست یا فضای میزبانی اشتراکی گفته می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به این موضوع پیشنهاد می شود مقالۀ فرق هاست با سرور را مطالعه بفرمایید.

نتیجه گیری

پس با توجه به توضیحاتی که تا به اینجا راجع به سرورها داده شد، باید بدانید که وقتی سخن از سرور به میان می آیند، منظور گوینده از سرور کدام نوع آن است. معمولاً بسته به زمینۀ فعالیت شخص، زمانی که کلمۀ سرور ادا می شود، ما می توانیم بفهمیم که منظور طرف از سرور چیست. مثلاً کسی که کارش طراحی سایت است، وقتی از سرور صحبت می کند ما می فهمیم که منظور آن سرور وب است؛ نه سرور شبکۀ محلی. که در صورتی که شخصی کارش طراحی شبکه های محلی باشد، اگر از سرور سخن بگوید، منظورش سرور شبکه های محلی است.

ژانویه 29, 2017 Webnolog بدون دیدگاه

0 دیدگاه

دیدگاه تان را ارسال کنید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد!