دامنه چیست ؟

به عبارت ساده هر سایت اینترنتی باید یک نشانی داشته باشد تا هر کسی که به شبکۀ اینترنت متصل است بتواند به سایت های مورد نظر خود دسترسی داشته باشد. حالا وارد مسائل ریز نخواهیم شد. اما ما به نشانیِ حروفی که معمولاً یک پسوند هم دارد یک دامنه می گوییم. مثلاً نشانیِ دامنۀ این سایت که همینک در حال خواندن یک صفحه از آن هستید، webnolog.net می باشد. این دامنه باعث می شود که بتوان بی نهایت صفحه روی آن داشت و افراد مختلف بتوانند به راحتی به محتوای این سایت دسترسی داشته باشند. از طرف دیگر دامنه ها بسیار به یاد ماندنی تر هستند و باعث افزایش بازدید سایت های اینترنتی می شوند.

انواع دامنه های اینترنتی برحسب پسوند

دامنه ها معمولاً دارای یک پسوند هستند. پسوند آنها بعد از گذاشتن یک نقطه در انتهای آنها می آیند. هر پسوند کاربردهای خاصی دارد. ولی قوانین سفت و سختی برای انتخاب نام پسوند برای کار خاصی وجود ندارد. شما با توجه به انتخاب خود می توانید پسوندی را برای دامنۀ خود انتخاب کنید. انتخاب پسوند در زمان ثبت آن امکان پذیر است. البته بر حسب نوع پسوند ممکن است هزینۀ ثبت دامنه (خرید دامنه) متفاوت باشد.

بر حسب همین پسوندها است که دامنه ها به دو نوع دامنه های بین المللی و دامنه های ملی تقسیم می شوند. دامنه های بین المللی دامنه هایی هستند که ما آنها را با نام com, net, org, biz و … می شناسیم. این دامنه ها را شرکت های خارجی برای ما ثبت می کنند. اما نوع دیگری از دامنه ها که با نام دامنه های ملی شناخته می شوند و هر کشوری پسوندی برای خود دارد، توسط دولت های هر کشور مدیریت می شوند. مثلاً دامنۀ ملی ایران .ir می باشد و توسط سازمان فیزیک نظری اداره و به متقاضیان واگذار می شود. اگر شما هم خواسته باشید می توانید دامنۀ مد نظر خود را به ثبت رسانده و سایت خود را روی آن برپا کنید.

چطور دامنه بخریم؟

برای خرید دامنه کافی است از طریق سایت های ارائه دهندۀ خدمات میزبانی و ثبت دامنه اقدام کنید. یکی از این سایت ها وبنولوگ می باشد که همینک در حال خواندن یکی از صفحات آن هستید. به راحتی قادرید دامنه یا دامنه های ملی یا بین المللی خود را به ثبت رسانیده و پس از پرداخت مبلغ آن از آن بهره برداری نمایید. ثبت دامنه آنی است. یعنی پس از آن دامنه از آنِ شما خواهد شد و شخص دیگری قادر به انتخاب آن برای خودنیست. دامنه های بین المللی به صورت فوری در دسترس قرار می گیرند؛ البته پس از اینکه شما اطلاعات خود را که به صورت ایمیل به شما ارسال شده است تایید کنید. دامنه های ملی حداکثر بعد از یک روز کاری به صورت کامل فعال شده و شما می توانید از آنها برای راه اندازی سایت خود استفاده کنید.

دامنه هایی که خریداری می کنید باید سالیانه تمدید گردند. پس از اینکه در سایت وبنولوگ سفارش خود را ثبت کردید، به شما وضعیت دامنه نشان داده می شود و می توانید سررسید آن را ببینید و در زمان تمدید آن را مجدد تمدید نمایید. برای اطلاعات بیشتر و فنی تر می توانید به بخش مرکز آموزش سایت وبنولوگ مراجعه کرده و از آموزش های تهیه شده برای شما استفاده کنید. خدمات ارائه شده توسط سایت وبنولوگ به همراه پشتیانیِ آموزشی به صورت کامل و جامع است. دامنه را باید به همراه فضای میزبانی خریداری کنید. فضای میزبانی همان هاست است که اطلاعات سایت شما روی آن قرار می گیرد. نشانیِ سایت شما هم که همان دامنۀ آن است. در زمان ثبت سفارش هر دوی اینها را قادرید با هم ثبت کنید.

ژانویه 21, 2017 Webnolog بدون دیدگاه

0 دیدگاه

دیدگاه تان را ارسال کنید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد!